Kelt

Jaká je souvislost mezi IQ a znalostí cizích jazyků?

Lidé se rádi hodnotí a posuzují, někdo má vysokou školu a neumí žádný cizí jazyk, jiný umí 10 jazyků a je dělník. Je to něco víc, naučit se jazyk než zvládnout školu, něco vyrobit atd.?Děkuji.

Nejlepší odpověď
quentos

Poměrně malá, musíte mít především talent a nebýt líný se učit. IQ je potřeba např. na pochopení gramatiky.

Další odpovědi
Dochy

Můj odhad: Zpravidla inteligentnější člověk bude mít víc schopností i větší motivaci se naučit cizí jazyk. Ale přímá závislost ve smyslu člověk s IQ<80 se žádný cizí jazyk nenaučí podle mně neexistuje. A to že je člověk dělník ještě neznamená, že není inteligentní. Mám známého jedničkáře který se zkrátka rozhodl že bude truhlářem. po učňáku dodělal bez problémů maturitu ale dál je „pouze“ truhlář (za prací dojíždí do Rakouska)

led

V spôsobe ich používania.
Tým s nižším IQ postačuje základná skladba slov,
kdežto tí s vyšším IQ používajú bohatšiu slovnú zásobu..
Ale ako na všetko, aj tu jestvujú výnimky. Výsoké IQ špecialistu s úzkym zameraním, pokiaľ nejde o odborníka v oblasti jazyka, umenia, taký človek síce môže ovládať množstvo cudzích jazykov, ale nevyužíva ich bohatú slovnú zásobu, zameriava sa hlavne na pojmy svojej špecializácie.
Ale aj tu niekedy býva i keď v malom množstve výnimka z výnimky, kedy tento špecialista svoju znalosť bohatosti cudzieho jazyka využíva vo chvíľach relaxu na umelecké diela, či v otázkach popularizácie svojej odbornosti medzi ľuďmi napríklad príbehy sci-fi, príbehy historické a podobne.
Pozor, nemýľte si odbornosť so zamestnaním. Môže sa stať, že aj špecialista v atomovej fyzike s vysokým IQ, vytiera podlahu v závodnej kantíne. A je rád, že má prácu. Alebo naopak, človek s nižším IQ šéfuje celej továrnia odbornú prácu zaňho spravia jeho podriadení, má strýčka na tom správnom mieste

Agneta

„jiný umí 10 jazyků a je dělník“ – tak to právě zase přeháníš
Dělník zpravidla neumí ani jeden jazyk – by bylo správněji :DDD

Ano, je to „něco víc“, ale spíš pro ženy, neboť muži nejsou tak komunikatívní…těm doporučuji spíš nějaké technické studium.
Takže asi – jak to kdo vidí, ne?

J_K

Jednou z variant rozdělení typu paměti je na : ‚mechanickou‘ a ‚logickou‘.
Schopnost naučit se cizí jazyk vyžaduje především mechanickou paměť. Schopnosti přírodovědných disciplín vyžaduje především logickou paměť a humanistické obory především mechanickou. Z toho vyplývá, že korelace schopnosti učit se cizím jazykům a absolvováním různého typu školy je poněkud složitější. Toto téma je nosné i pro semestrální nebo bakalářskou práci.

led

Agneta „Dělník zpravidla neumí ani jeden jazyk“
nepodceňujte robotníkov, tento štandart platil pred 100 rokmi.
Dnes už je veľké množstvo robotníckych profesií, kde len s češtinou si neporadíte, dnes i robotníci pracujú s počítačmi, digitálne riadenými strojmi, nielen s lopatou.

Agneta

Ale ano…to je stejně jen silně emocionální téma („Takže asi – jak to kdo vidí, ne?“)- takže nebrat moc vážně, ale každý s tím má jiné zkušenosti:D