Arne1

Jaká je rychlost ukládání vápence?

… tedy jaký roční přírůstek sedimentárních vápenců se předpokládá ?

Nejlepší odpověď
Kepler

Na to se nedá jednoznačně odpovědět, závisí to na velkém množství fyzikálních i biologických parametrů. Obecně (nejen vápence) je rychlost usazování velmi rozdílná. Ku příkladu v Černém moři se usadí v některých místech 24 cm za 100 let, v jiných vůbec nic.

Zdroj: http://is.muni­.cz/do/1499/el/es­tud/pedf/ps06/27226­82/petro/soubo­ry/kapitola_06/ka­pitola_6.htm

Další odpovědi
Lamalam

Není vápenec jako vápenec. Geneze vápence probíhá několika způsoby a rychlost lithifikace je různá. Organogenní a klastické vápence se tvoří velice pomalu, rychlostí v měřítcích lidského života nepozorovatelnou. Naproti tomu chemogenní sladkovodní vápence (sintr, pramenit, pěnovec) se tvoří extrémně rychle. Rychlost jejich tvorby je přímo úměrná parciálnímu tlaku oxidu uhličitého v ovzduší a dosahuje hodnot až 70 mm/rok.

zdroj:
Vlastnoruční poznámky z přednášek a vlastní výzkum v rámci získávání podkladů pro diplomovou práci.