hudbicka

Jaká je rovnice rouzpouštění FeS?

Zdravím, zajímalo by mě, jaká je rovnice rozpouštění u sulfidu železnatého FeS ve vodě?
Na anglickém webu byl zadaný příklad (anglicky, přeložil jsem já):
ROZPOUŠTĚNÍ SOLÍ VE VODĚ, DOKONČI ROVNICE ROZPOUŠTĚNÍ

(chlorid sodný) 2NaCl – 2Na+ + Cl2
(chlorid vápenatý) CaCl2 – Ca2+ + 2Cl-
(síran sodný) Na2SO4 – 2Na+ + SO42-
(uhličitan hořečnatý) – MgCO3 – Mg2+ + CO32–

A poslední příklad, se kterým si vůbec nevím rady:
(sulfid železnatý) FeS – ?

Sulfid železnatý přeci není sůl, tak jak se rozpouští ve vodě?

U těch solí – např. chlorid sodný 2NaCl – 2Na+ + Cl2– (u rozpouštění prvku Na – je ve 1. skupině v periodické soustavě prvků – proto odevzdá jeden elektron a stane se z něj kladný iont a chlor je v 7. skupině v periodické tabulce prvků a chloridy obecně mají vzorec –1
ještě jeden příklad – uhličitan hořečnatý MgCO3 – Mg2+ + CO32– – Mg (hořčík) je ve druhém sloupci (sloupec – skupina) v PSP takže odevzdá 2 elektrony z poslední vrstvy el. obalu a stane se z něj kladný iont Mg2± a CO32– – uhličitany obecně mají vzorec –2) – to je vysvětlení pro ty, co by nevěděli, ale teď nevím já, jak je to s tím sulfidem, protože obecný vzorec sulfidu nikde není. Prosím, poraďte.

Nejlepší odpověď
Lamalam

„Sulfid železnatý přeci není sůl“ Je to sůl! Ne každá sůl je dobře rozpustná ve vodě. On ani ten uhličitan hořečnatý není bůhví jak rozpustný.

Sulfid železnatý se ve vodě velmi omezeně rozpouští. Pokud vodný roztok přichází delší dobu do styku se vzdušným kyslíkem, dochází velmi pomalu ke vzniku trihydrátu oxidu železitého a elementární síry:
4FeS + 6H2O + 3O2 –› 2Fe2O3.3H2O + 4S

Další odpovědi
aliendrone

Yup. Souhlasím s Keplerem, FeS je prakticky nerozpustný ve vodě, tudíž nejspíš jde o chyták. Nebo o zblblou otázku. (teoreticky – rozpustný je, ale tak nanicovatě, že škoda mluvit) On i ten uhličitan hořečnatý, který je také skoro nerozpustný je proti FeS král rozpustnosti.

Pokud je to ale přiblbá (nepovedená) otázka, tak se asi vyžaduje odpověď, že železo je v tomto případě dvojmocné. >> Fe(2+) a S(2-) („natý“ >>> 1:1 obdobně jako FeO – síra je pod kyslíkem v VI.A skupině)
Nic dalšího mne nenapadá. :)

Kepler

Sulfid železnatý ve vodě rozpustný není.

mosoj

On se nerozpouští, ale při vyšších teplotách oxiduje.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sulfid_želez­natý

Také z něho vyrábí sirovodík H2S!!! rozkladem kyselinami.