Avatar uživatele
misicka2310

Jaka je normalni teplota miminka?

jaka je normalni teplota miminka a jak ji mam změřit? slyšel jsem neco o odečitani dekuju

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5118 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
panenka

já jsem misicko teplotu miminka měřila bud umělým čelovým teploměrém nebo jsem do zadečku dala digitalní teploměr a pak při konci jsem jen přičetla 0.5
u miminka normalní teplota je 36.5–37.5 po odečtení 0.5 =37 stupnů celsia

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
afro.minerva

Tyhle instrukce jsem dostala jednou na pohotovosti:

Horečka u dětí

Za horečku u dětí považujeme teplotu nad 38,5 st., u nižší teploty hovoříme o teplotě výšené. Měření teploty provádíme buď v podpaží (u větších dětí), přesnou informaci o skutečné teplotě dítěte dává však měření v zadečku. Správně měřenou teplotu v zadečku neodečítáme. Zvýšenou teplotu do 38 st. není třeba léčebně ovlivňovat, dítě uložíme do klidu, dbáme o dostatečný přísun tekutin, pobyt ve větrané místnosti. Po hodině teplotu zkontrolujeme. Naopak teplotu 38,5 st. léčíme vždy.

Léčba horečky:

Metody fyzikální:

zábaly: dítě zabalíme do osušky namočené ve vodě cca 25 st teplé, v zábalu ponecháme 10–15 minut, končetiny necháváme volné. Zábal můžeme opakovat 3× během cca 2 hodin. Teplota v místnosti by měla být kolem 24 st.

omývání houbou: vaničku naplníme asi do výše 5 cm vodou teplou 29–32 st., dítě do ní posadíme o omýváme houbou cca 10–30 min., pokud se objeví svalový třes mramorovaná kůže nebo „husí kůže“, omývání ukončíme.

Sprchování: u malých dětí se nedoporučuje.

Metody farmakologické (léky):

paracetamol: Paralen, Panadol, Mexalen
Dávka 10–15 mg na kg, lze opakovat po 6 hodinách. U malých dětí (i novorozenci) podáváme v čípcích nebo sirupu, u starších lze i v tabletách.

ibuprofen: Brufen, Nurofen, Ibalgin
Dávka 5–10 mg na kg po 8 hodinách (vyjímečně po 6 hodinách) Lze podávat u dětí až od 2 měsíců věku a 7 kg váhy. U malých dětí ve formě sirupu a u starších lze i v tabletách (ale jsou i čípky).

kyselina acetylsalicylová: Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin, Tomapyrin
u dětí do 15 let nikdy nepodáváme.

V případě, že podání jednoho typu léku dostatečně teplotu neovlivní, je možné léky vyjímečně kombinovat (tzn. že podání např. Panadolu lze po 3 hodinách podat např. Ibalgin, pokud teplota neklesla pod 38,5 st.).

Nicméně, já když malá má horečku, tak jí dávám čípek už když má teplotu nad 37,5 st. Celkově má totiž teplotu nižší. Běžně má tak 36,5 st. a míň. Jinak se řiď příbalovou informací, která je u každého léku. Hlavně dodržuj dávkování a časově rozestupy. Jinak miminko, když má horečku, tak musí něco na horečku dostat. Mohlo by jinak dostat křeče a v nich i umřít. (to tě nechci děsit, ale je to tak). Pokud by se stalo, že by dítě dostalo křeče, tak musíš snížit teplotu a jet s ním do nemocnice a nebo rovnou zavolej rychlou. Ale to jenom pro případ. Já používám Nurofen čípky. Líp se podávají a mají i protizánětlivý účinek. Ale ten je omezený věkem a váhou, jak píšu výše. Dál, pokud jde o to kombinování paracetamolu a ibuprofenu, tak s tím bych radši byla opatrná. Radši ať ti to posvětí doktor. Třeba si zavolej na dětský do nemocnice.

A hlavně pozor, na tohle jsem málem doplatila, když mi to špatně poradila doktorka na pohotovosti: Stoptusin pro děti zesiluje účiněk paracetamolu. A když to spojíš s ibuprofenem, tak můžeš dítě předávkovat lékama na horečku. Takže postupuj podle instrukcí doktora.

Každopádně by jsi měla všechno tohle dělat podle lékaře. Tohle je jenom pro informaci.

Ještě jedna věc: když dáváš dítěti do zadečku teploměr, tak ho očisti a dej na něj maliko krému, aby to nebylo nepříjemné. Ale to jenom na okraj.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Nuk nuk

Pokud měříte v zadečku, odečítá se vždycky 0,5°C. U takto malých dětí je ale i teplota 37,5°C po tomto odečtení normální.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek