Kepler

Jaká je etymologie slova „kastrace“?

Že by podle kubánského vůdce?

Nejlepší odpověď
annas

Tentokrát velmi jednoduchá odpověď od etymologa Jiřího Rejzka.

„kastrace‘vykleš­tění’,kastrovat, kastrát. Z lat. castrātiō tv. od castrāre ‘vykleštit’.“

--

Jméno prezidenta Castra má společný původ – Castro souvisí se starou keltskou kulturou, která byla známá ve Španělsku. Vznikaly osady, které měly charakter vojenského opevnění tzv. castrum, pak odvozené menší opevnění kastel.
Bylo to jakési keltské oppidum, kde žili členové určité rodiny, takže se dá říct, že byli „okleštěni“, oddělení od ostatních.

Od stejného základu kes (cut) je odvozené castrare – kastrovat, a přídavné castus – řez – symbolicky oddělení od něčeho nečistého nebo od možnosti vykonání neřesti. .

Název castrum se pak objevoval v opuštěných místech, ale i jménech. Tudíž příjmení Castro = opevnění mělo zřejmě španělský původ. Nazývaly se tak i různé šlechtické rody .

http://etimolo­gias.dechile.net/?cas­tro