alias

Jaká je etymologie slova „fór“ ve významu „vtip“ ?

Původ ve významech ostatních je mi znám, jde vesměs o němčinu (vor-machen, vor-täuschen atd.)Jen význam „vtip, anekdota“ se vymyká.

Nejlepší odpověď
annas

Váš dotaz mne začal zajímat, proto jsem pátrala. V archívu časopisu Naše řeč jsem našla, že jde o slovo, které se užívá v hantýrce. Autor Rippl vykládá slova fór, fórek, fórista, fórovej z něm. vor v úslovích „er macht ihm etwas vor“, „er täuscht ihm etwas vor“. Tento výklad je možný, ač semanticky nelze nic namítati ani proti převzetí z latiny (pro foro).

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=2208

Další odpovědi
kenyrts

Vtip, anekdota, popřípadě fór je krátké vyprávění, jehož účelem je pobavit příjemce (posluchače či čtenáře). Obvykle je založen na dvojznačnosti, absurditě nebo paradoxu, je stručný a směřuje k výrazné a úderné pointě. Vtipy se šíří zejména ústním podáním, výstupy komiků, časopisy a knižními sbírkami. V poslední době je významné šíření pomocí internetu.