renata

Jaká doba je k nabytí právní moci, aby zaměstnavatel mohl poslat strhnuté peníze exekuci?

synovi exekuce zastavila výplatu a strhává se mu každý měsíc splátka dnes přišla exekuce že není nic zaplaceno.od účetní jsme se dozvěděli že to nenabylo pr.moc a že peníze jsou strhnuté ale neodeslané.už mu strhávají 3měsíce.chybí ještě 1 měsíc a bude celá částka pohromadě.exekutora to nezajímá a celou částku chce do pondělí mít na účtu.jak mám reagovat stáčí doplatit chybějící částku a ať si dají příkaz na účtárnu kde je strhnutá částka.jak postupovat.děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

Ve vašem případě se jedná o výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy povinného, se kterým syn sám o sobě nic nenadělá.

Pokud na syna či zaměstnavatele exekutor ´tlačí´, tak nezná základní principy, za kterých funguje tento výkon rozhodnutí nebo-li exekuce.

Stržené peníze mohou zůstat u zaměstnavatele třeba i 10 let.

Zaměstnavatel je povinen tyto peníze odeslat oprávněnému nebo exekutorovi (podle toho jak je uvedeno v rozsudku) až poté, co obdrží usnesení, které nabylo právní moci. Dříve nikoli, i kdyby se exekutor stavěl na hlavu.

Další odpovědi
anonym

Odkladný účinek je např. u platebnímu rozkazu, proti němuž lze podat odpor.
U exekuce odvolání nikoliv.
Zřejmě jde odvolání proti exekuci, kde srážky probíhají na vinkulovaný účet, (většinou u zaměstnavatele, který provádí srážky) a celá exekuční částka je odesílána po nabytí soudní moci odvolacího rozhodnutí. Je-li odvolání úspěšné, vrací se částka exekuvanému, ne-li, pak exekutorskému úřadu a po stržení odměny a nákladů tomu, v jehož prospěch byla exekuce nařízena.

atriplex

K nabytí právní moci obecně.

Příslušný orgán vydá rozhodnutí, které se zašle všem zůčastněným. To nějakou dobu trvá. Až si všichni převezmou rozhodnutí a nikdo se nebude odvolávat, rozhodnutí nabyde právní moci.

Pokud se někdo odvolá, tak se to řeší dál. existuje něco jako odkladný účinek rozhodnutí, ale to už je moc do detailu.

Pokud tedy nabytí moci závislé jen na tom, aby věc byla doručena, pak počítejte, že taková průměrná doba od vydání rozhodnutí do nabytí právní moci je 14 dní až měsíc.

Ale to vše co píšu je čistá obecná teorie. Praxe se liší případ od případu a zde podrobnější informace neseženete.

Ideální je, když se zeptáte na právní moc toho, kdo vydal rozhodnutí.