suaeda

Jak zkontrolovat prodlužovací kabel, zda je v pořádku?

Z praxe vím, že občas vznikají požáry, jejichž příčinou jsou prodlužovací kabely se zásuvkami. Je mi jasné, že používání více jak jednoho prodlužováku za sebou je nebezpečné. Stejně tak pokud připojím spotřebič, který má vyšší příkon než je prodlužovák dimenzován (síla vodičů). Bohužel v dnešní době se u nás prodávají různé i nekvalitní výrobky, na které je třeba si dát pozor.
Chci vědět, jak elektrikáři proměřují, zda je prodlužovací kabel v pořádku.
Předem díky za dobré odpovědi.

Nejlepší odpověď
Edison

Revizní technik prodlužovák prohlédne, změří izolaci mezi vodiči a pospojení. Ten důslednější prodlužovák ještě otevře, zkontroluje spoje a vodiče. Rovněž se podívá na výrobní údaje, které musejí na prodlužováku být. Víc se toho udělat nedá.

Další odpovědi
Hlada

Pro měření odporu se v tomto případě používají speciální miliohmetry, které měří při proudu min. 200 mA, např. náš Digiohm. Pro měření izolace se používají megaohmmetry. Ta je ale zpravidla v pořádku.
V domácích podmínkách by mělo stačit zkontrolovat zapojení žárovkovou zkoušečkou a zjistit případné oteplení při zatížení nějakým spotřebičem s větším příkonem.

elkon

Lajcky stačí žárovka s baterkou a kousek drátu, nebo „pípátko“. Třeba vložka do telefonního sluchátka s baterkou. Je ale potřeba znát, jak to má být zapojené. Černý, nebo hnědý vodič (někdy i šedý) na levý kolík vidlice, světle modrý na pravý. Zelenožlutý na zdířku vidlice. Vše ve směru zapojení do zásuvky. Koncovka (šňůrová spojka) stejně, ale při čelním pohledu.

Kryšpín

Náš firemní elektřikář má názor, nekupovat asijské rákosnické šmejdy, zacházet s ním šetrně, pravidelně kontrolovat a jako laik neprovádět úpravy a opravy.