nyjono

Jak zjistit, kterou trubkou protéká voda?

Napadlo mě, že by mohla být chladnější. Nebo je cítit chvění vody?
Potřebuju ji zahřát vyhřívacím kabelem, aby v mrazu nezamrzla.
Mám vedle sebe položené 3 trubky, jedna na vodu ze studny, ta se aktuálně nepoužívá, druhá asi na vzduch k vodárně, či co a třetí na vodu, z řádu, kterou potřebuju zateplit.
Had z kabelu přes všechny 3 trubky zamrznutí nazabráni, to už mám vyzkoušeno. Proto potřebuju položit kabel pouze na tu potřebnou trubku a nevím, na kerou.

Dík za rady.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud by všechny trubky byly totožné, dalo by se to zjistit poklepem kladívkem. Trubka plná vody by zněla určitě jinak. Pokud totožné nejsou, použij ucho, nejlíp blízko nějakého kolena nebo armatury. Proudění vody je slyšet jako šum, někdy je slyšet i samotné čerpadlo, které můžeš případně zapnout – vypnout.

Další odpovědi
led

1. možnosť – zavrite prívod vody, vypustite vodu z trubky a poklepte. Ak pri opätovnom pustení vody má iný zvuk, natrafili ste na zlatú žilu – správnu trubku.
2 – možnosť – plná trubka má iný zvuk než prázdna. Čím hustejšie médium (kapalina je hustejšia než vzduch) sa nachádza v trubke, tým je zvuk nižší.

Jiří Bohumil

Jsou-li uloženy vedle sebe a ve stejném prostředí, měla by jejich teplota, pokud se nečerpá voda ze studny a nepouští voda z vodovodního řádu, po určitou dobu (chtělo by to asi více hodin, nebo prostor s trubkami, po určitou dobu více ohřát, třeba foukáním tepla z opalovací pistole, nebo z výkonného fénu).
Pak by měla být media zhruba na stejné teplotě. Pak vzít dobrý kontaktní teploměr (nejlépe elektronický-digitální) pustit z vodovodu vodu, čímž by došlo v trubce z vodov. řádu k radikálnímu ochlazení, oproti oběma sousedním a tuto takto teploměrem identifikovat.
Pro ohřev příslušné trubky pak doporučuji topný kabel omotat a obalit izolační vatou a plastovým obalem. Není na škodu případně instalovat na trubku i kontaktní termostat, osazený do obvodu topení – kabelu, jenž kabel spíná automaticky pouze při nižší teplotě a po ohřevu trubky na dostatečnou teplotu kabel vypne. Tak zajistí včasné zapnutí a rovněž úsporu el.energie.
(Zkušenosti z ohřevu trubkových řádů u trubkových vedení u venkovních nádrží na kaly).
Pokud by jsi potřeboval poradit, spoj se přímo, odpovím.

Klaproth

Měla by být chladnější.

autacek

Teplotu bude mít stejnou jako protékající tekutina.

Hlada

Stetoskopem. Dá se nahradit dřevěnou tyčkou.