Avatar uživatele
Sylvinka

jak zjistit jestli má sestra menstruaci, další otázky o menstruaci

ahoj, mamka před více než rokem našla za pračkou hozené kalhotky od krve, myslím že moje nejsou, určitě jsem je tam neházela. v tu dobu jsem ani u maminky nebydlela. ségra v tu dobu měla 13,5 let a já 16 a půl. obě jsme hubené a já jsem první ms. dostala ve 14 a půl,tak jsem myslela že by ještě ms. nemohla mít. vždycky když s ní chci o ms mluvit, začne křičet ať se jí nepletu do života a odmítá mluvit a odbočuje od tématu, nebo zavolá někoho dospělého a řekne že jí otravuju. takže já o tom přestanu mluvit, protože před dospelimy a prostě všechny členy rodiny je ms něco o čem se nemluví. nedá se s nimi mluvit. teď v srpnu bude mít ségra 15 let. podle všeho to vypadá že menstruaci pořád nemá, neboť nikde jsem neviděla že by měla vložky, ani v koši nebylo nic vyhozeného. ne že bych to nějak vyhledávala ale jednu dobu už jsem byla fakt zoufalá od toho že ona to asi ještě nemá a může mít problém a taky od toho že se mnou nemluví, takže jsem se koukala i do pračky jestli tam nenajdu kalhotky se stopami po krvi. ještě moje další otázky. je normální že se bojím při ms nosit světlé oblečení? prostě mám strach že protecu a bude to vidět. vždy nosím jen černé kalhoty v tomhle období. taky máte hrozný starch když třeba sedíte na židli a máte vložku a pak se prostě zvednete a cítíte jak to z vás teče, bojíte se že se stala nehoda? taky se vždy otočíte a snažíte se podívat na místo kde jste seděla jestli tam není krev. já se vždy koukám,ale bojím se že si toho někdo všimne. připadá mi, že žádné ženy se nekoukaji na místo kde seděli a vlastně přijde mi že na ostatních ženách vůbec nejde poznat kdy mají ms.ale bojím se že u mě to jde poznat. menstruaci nemám nějak extra silnou, jenom mám prostě strach že protecu. je to normální že někdy mám na kalhotkách při ms krev(jakože to prostě vyteče vedle i když není vložka pln), nebo jsem jediná a ostatní ženy a holky to tak nemají? ještě otázka. když používám tampony vždycky se pak bojím že od toho můžu mít problém. ale snažím se vše dělat správně. jako umýt si ruce před zavedením tamponu,atd.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Savier před 344 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
da ny

Odpoveď byla označena jako užitečná

Kdo se bojí, nesmí do lesa. 😉
Bát se něčeho, dopředu (zvlášť něčeho, o čem toho mnoho nevím) je HLOUPOST. Hypochondr snad nejsi :)
Dodržet potřebnou hygienu, při výměně tamponu je přirozené.

Přestaň dělat „vědu“ z normálních věcí 😉
To, že si žena/dívka během menstruace neoblékne bílé kalhoty bývalo logické (vložky nesály, neměly křidélka, tampony nebyly)..
Dnes stačí, na část dne použít tampon/y (měnit), „jistit“ lze ještě vložkou. Téměř každé ženě se někdy stalo, že „protekla“. Někdy se dostaví menses i mimo termín. Mnohé mají u sebe v batůžku/taš­ce/v práci „uložené“ v pytlíku (krabičce, v pouzdře aj.) NÁHRADNÍ spodní kalhotky a pár tamponů (v práci, ve skříňce, šuplíku i vložky). Tmavé oblečení se zdá být „jistější“. 😉
Dostupných informací a literatury jsou mraky (knihovna, internet).

NEJSI MATKA – „…jednu dobu už jsem byla fakt zoufalá od toho že ona to asi ještě nemá…“
Starej se o své záležitosti (přidej v ČJ). PŘESTAŇ se „starat“ o záležitosti své sestry, přestaň ji sledovat a „obtěžovat“ péčí, vysvětlováním, poučováním!!!
NEVYŽÁDANÁ rada i pomoc (z vlastní aktivity) je k NIČEMU. Pokud tě sestra o radu požádá, pak jí můžeš říci „svůj“ názor, případně opřený o fakta.
/Samozřejmě „pomoci“ v domácnosti se to netýká. Tam má ruku k dílu přiložit každý člen, podle svých možností a schopností./
Velmi štíhlé či špatně živené ženy/dívky mohou „ztratit“ menstruaci. Pro hormonální nerovnováhu (anorektičky též, někdy veganky aj.).
V případě sestry, ať to řeší ona, matka nebo pediatr. Tvá „starost“/úloha to není.

Je normální, že síla menstruačního krvácení se různí a mění (slabší, silné, velmi silné). Může být provázeno bolestmi (hladké svalstvo) až křečemi (břicho, záda, stehna, hlava). Některé ženy mohou mít i zvýšenou teplotu (moje teta měla celý život, každý měsíc T 38°C a víc).

Život se neskládá ze starostí, obav a stresu. Ty si člověk nejčastěji vyrábí sám, nevhodným postojem. ŽIVOT JE TU PRO RADOST a střípky štěstí a spokojenosti, které sbíráme/vnímáme.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Sylvinka Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Tohle vše se probírá s matkou a ne zde. Od toho mámu máte, aby vás připravila do života. Měly byste to s ní probrat. Ale to už jste měly dávno, lépe řečeno, ona to s vámi měla řešit už v předstihu, než k tomu poprvé došlo.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Dobrý den,

na vámi zmíněnou situaci s vaší sestrou se podívejte otevřeně ale citlivě. Snažte se jí vysvětlit, proč je důležité o menstruaci mluvit a i přesto, že to může být pro někoho nepohodlné, je to přirozenou součástí života každé ženy. Není nutné tlačit na pilu – její tělo a menstruace je její věc, ale pokud by s něčím potřebovala pomoc, můžete jí nabídnout svou podporu.

Co se týče vašich obav ze skvrn na oblečení během menstruace, to je také naprosto normální. I v tomto případě je důležité si uvědomit, že menstruace je přirozená součást těla každé ženy a stačí se chránit svým oblíbeným způsobem – tampony, vložky, menstruační kalíšky atd. Pokud máte obavy ze světlých kalhot, je v pořádku si na dané dny vybrat oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlněji.

Pokud se týče toho, že se někdy nějaký ten únik stane, i to je naprosto normální. Každé ženě se to může stát a většinou toho ani ostatní nevšimnou. Důležité je, aby jste v těchto dnech měla vždy po ruce náhradní spodní prádlo nebo vložku či tampon.

Jak již bylo zmíněno, strach z používání tamponů je také běžný. Pokud se bojíte, vyhledejte všechny informace o správném použití tamponů a pokud máte pořád obavy, můžete se poradit se svým gynekologem.

Je ve vašem zájmu se o těchto věcech bavit a sdílet své zkušenosti a obavy. Myslete na to, že nejste sama a že se podobné obavy týkají většiny žen.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví