metalavenged

Jak zjistím z Mpx skutečné rozlišení?

Navazuji na svou předchozí otázku:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-rozliseni-fotografie-zvolit-pri-techto-podminkach

Díky mosojovi jsem to pochopila a už vím, na to se zeptat.
Otázka tedy zní: Mám vyfocenou fotografii v rozlišení 10 Mpx. Požaduji 400 DPI a chci zjistit skutečné rozměry vytištěného obrázku.
Bez použití internetu a jakýchkoli tabulek, jak zjistím rozlišení 10 Mpx (kromě odmocniny, která spíš tvoří čtverec.. moje fotografie bude obdelník)?

Vím, že to rozlišení mám pak vydělit 400 (vyjdou mi palce > vynásobím 2,54 na cm) a to pak budou doporučené rozměry vytištěné fotografie. :)
Příklad je teoretický!
Děkuji.

Odpovědi
mosoj

10 Mpx obrázek nemá žádné rozlišení, je to velikost obrázku v pixelech !!!
Rozlišení v tomto okamžiku neexistuje !!! Začne existovat v tom momentě, kdy si určíš fyzickou velikost tištěné nebo zobrazované fotografie v palcích!! z dané velikosti 10 Mpx!! Problém stále nepochopen.

mzm

Ono to tak složíté není. 10 Mpix je počet bodů, v obrázku celkem, tedy šírka x výška. DPI je počet puntíků v jedné čárce vedle sebe na jeden palec.
Pak je dobré znát poměry stran toho 10 Mpix obrázku . Obvyklé bývají dva.
4:3 pak vychází obrázek přibližně 3650 × 2740 bodů,
3:2 pak přibližně 3870 × 2580.

Pak můžu použít to DPI – pro 400 DPI mi vychází obrázek
4:3 na 9,125" x 6,85" tj. 23,2cm x 17,4cm (trochu větší jak A5),
pro obrázek 3:2 pak 9,675" x 6,45" tj. 24,6cm x 16,4cm

Spočítat ty poměry není tak složité. Když chci např 4:3 tak vím, že jedna strana bude x = 4a ; y = 3a pak x . y = 10 M → 4a . 3a = 10M odtud jednoduše dostanu a a jednotlivé strany. Obdobně u poměru 3:2.