Athootita

Jak zbavit drahokam hornin přichycených na povrchu?

Mám doma několik desítek nalezených českých granátů. Tyto granáty byly nalezeny v přírodě, nejsou tedy nijak opracovány. Chtěl bych je zbavit hornin přichycených na povrchu a odhalit tak jejich barvu. Nechci je vybrušovat, prostě jen z nich nějak dostat zbytek hornin. Nevíte někdo, jak na to? Napadlo mě, jestli by třeba nezabralo dát je do octa a pak se pokusit oškrábat je kartáčkem.
Za případné rady děkuji

Nejlepší odpověď
rigormortis

Zkusil bych to ultrazvukem…čistí se tím i sklo, takže by křehké věci neměly prasknout.
Používá se to v průmyslu a zlatnictvích.
Jen… máš určitě granát? Není to třeba almandin nebo rhodolit?
Granát je velice drahý, natož surový.

Doplňuji:
http://www.ge­mology.cz/8/vy­baveni

Další odpovědi
Emefej

K tomuto účelu se běžně používá zředěná kyselina chlorovodíková.