O.K.

Jak založit půjčovnu nářadí?

Dobrý den. S manželem chceme založit půjčovnu nářadí. Živnostenský list manžel má, prostory taky (bude u nás doma). Jaké jsou podmínky pro to, abychom mohli začít? U výpůjčky jsou jistě smlouvy a všeobecné obchodní podmínky. Jsou obchodní podmínky pokaždé jiné nebo lze použít např. od jiné firmy, popřípadě si je poupravit? A ke konkrétní věci musí být vždy doklad o koupi? Nějaké nářadí manžel i dostal, tak faktury nemáme. Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Pokud to budete dělat na ŽL, tak máte všechno, předpokládám, že máte extra bankovní účet. Nářadí lze ocenit (i bez faktury) a účetně vložit do podnikání. Nebo taky ne, pak si ho nebudete moci započíst do nákladů, ale stejně asi pojedete na paušál.
Smlouva bude asi to nejtěžší, osobně jsem měl vždycky strach, že to lidi poničej nebo ukradnou a pak se s nima budu léta soudit. Nebo že si s tím někdo uřízne pracku a bude tvrdit, že nářadí bylo v nepořádku.
Všeobecné podmínky jsou vlastně společná část výpůjčních smluv, aby každá jednotlivá smlouva nemusela mít patnáct stránek. Smlouvy se můžou vzít od konkurence, akorát byste to měli textově pozměnit, protože oni si to nechali udělat od právníka a vy jim to hodláte ukrást. S čímž když text změníte sotva něco zmůžou, ostatně je možné, že text taky ukradli, nebo ho ukradl jejich právník, koneckonců v podnikání jde o chytrost a šikovnost.
Taky musíte ošetřit vratné zálohy, místo vypůjčených věcí budete mít spoustu (pravděpodobně hotových) peněz, takže jak s nimi (pravost, platnost), kam s nimi a jak na ně vystavovat a rušit kvitance, aby si je někdo nezkopíroval.

Další odpovědi
Pepa25

Máte smluvní volnost, takže smlouvu použít podle jiného vzoru nebo si vytvořit vlastní – nebo se obrátit na právníka. To samé obchodní podmínky – ty jsou stejné pro všechny smlouvy nebo pro určitý typ smluv.
Co se týká dokladů o koupi, tak to je spíš problém účetní a daňový, to se poraďte s účetní – předpokládám, že nářadí budete chtít dát do účetnictví a do nákladů snižujících daňový základ (přes odpisy).

Lgee

Viz. Zákony ale nečekejte úspěch.

Kazatel

Krom toho co zde již psali jiní, možná by nebylo od věci udělat si nejdříve průzkum trhu a nějaký ekonomický rozbor, byznysplán, zhodnotit silné a slabé stránky, vůbec spočítat finanční rentabilitu. Kolik bude půjčovné v procentuálním vyjádření ceny nářadí, či stroje? Jakou odhadujete životnost, když se k tomu bude většina chovat jak k cizímu? Kdo pude „půjčovnu“ obsluhovat, aby se to vůbec vyplatilo, někoho u toho platit, nebo tam trávit čas? Atd., atd., zlatý devadesátky jsou již dávno pryč, osobně tipuju, že to bude spíš k zlosti, než k zisku.

Právním povědomí je pro vás dle dotazu asi také španělská vesnice, ale ano, určité nářadí co leží doma ladem by asi šlo půjčovat, ovšem nenazýval bych to půjčovnou, ale spíš příležitostným příjmem, pokud si soused půjčí štípačku na dříví, vrtačku, nebo šroubovák a donese za to nějakou pozornost, je to něco naprosto jiného, než to dělat komerčně.
je to finančně diametrální rozdíl.

Drap

Pokud žijete v dostatečně velké lokalitě a neni na blízku konkurence, tak to fungovat může, ovšem že by se začali okamžitě sypat miliony, nelze očekávat.

O.K.

Úspěch myslíte s půjčovnou? Proč myslíte? V našem okolí je velká poptávka po nářadí, které si lidé nechtějí hned koupit, protože už by jej znovu nevyužili 😊