Repkulka

Jak zajistit svou budoucnost co se týče bydlení?

Budu se vdávat za muže,jenž vlastní byt v osobním vlastnictví.V pří­padě jeho smrti by se dělilo dědictví mezi mne a jeho děti.Jak zajistit,abych v tomto bytě mohla dožít,popřípadě tento vyměnit za menší?Stačila by předmanželská smlouva,a co by měla obsahovat?Nebo nám zbývá jediná možnost – závěť?
Doplňuji:
Vzhledem k odpovědi od pana Dudu musím podotknout,že já sama vlastním družstevní byt 4+1.Proto váhám,mám-li se k svému budoucímu manželovi nastěhovat,a svůj byt přenechat dceři,nebo mám-li radši zůstat ve svém,a tímto si zajistit důstojné dožití…Určitě bych se na stará kolena nechtěla dočkat toho,že se ze mne stane bezdomovec…

Nejlepší odpověď
Lenjička

Tak to zajistíte pouze dobrými vztahy s těmi dětmi, popřípadě tím, že budete šetřit. Každý z vás budete mít (dejmetomu) třetinu. Můžete se s dětmi domluvit, že vy zdědíte byt a oni si mohou vzít něco jiného z dědictví, aby každý dostal věci ve stejné hodnotě.
Děti můžete také vyplatit – koupíte si od nich ty třetiny.
A samozřejmě ty děti se dědictví mouhou zříci ve váš prospěch. Takže dobré vztahy řeší vše 😉

Další odpovědi
Hlada

Nejsem právník, co ale vím, tak děti jsou neopomenutelní dědici a pokud by je muž z definovaných důvodů nevydědil, byla by závěť v tomto bodě neplatná.
Doplňuji:
Podporuji názor Lenjičky. Odkoupení části bytu je opravdu kultivované řešení. Jste tři lidi na dva byty, tak se o jeden můžete dělit. Pokud se nevzdáte družstevního bytu, tak se bezdomovkyní stát nemůžete. Je také předpoklad, že v krizové situaci se spíš dohodnete s dcerou než s cizími lidmi.

dudu

Rámcového řešení se Vám dostalo zejména od Lenjičky. Asi se na mne budete zlobit, ale vzkažte prosím svému budoucímu následující poselství: „chlapče pozor je to chytrá ženská, ale takovou potvoru bych doma nechtěl ani za nic!“.

Danča84

Pokud má Tvoje dcera vyhlídky na jiné bydlení, raději ji veď k tomu, aby si sehnala něco sama, případně tu 4+1 jí půjč jen do doby, než si najde něco vlastního. Ty můžeš bydlet s manželem a tu 4+1 pronajmout. Peníze z nájmu se neztratí, a kdyby se stalo, že by Tě po smrti manžela děti z bytu chtěli vystěhovat, nájemníkům dáš výpověď, samozřejmě s dostatečným předstihem, a můžeš jít bydlet. Případně druhá možnost, uvést do závěti věcné břemeno Tvého dožití v manželově bytě. Nebo třetí možnost, jděte spolu od začátku bydlet do Tvé 4+1, z té Tě jeho děti nevyhodí.