Misa503

Jak zabetonovat šroub M8, aby se neprotáčel ?

Dobrý den. Plánuji zabetonovat do zdi 4 tyče M8 o délce 15cm v prostoru 15×15 cm.

Je to zeď stará – částečně dutá. Mám již vybouraný tento prostor do hloubky 20cm.

Prostor hodlám doplnit cihlou + beton a mezi to chci vložit ty tyče, ale jde mi o to, aby se ty tyče, které budou po zabetonování ve zdi, při utahování šroubů neprotáčely – až budu k těm tyčím připevňovat matkami železnou desku.

Jakým jednoduchým způsobem bych mohl tyto tyče zajistit proti protáčení ?

Hlavně nemyslím nic na tyče navářet – což by bylo nejlepší.

Dříve existovaly takové šrouby pro bojler, které byly na konci jakoby rozpláclé, takže se po zabetonování nemohly již protočit.

Když by takové šrouby ještě existovaly, tak bych tu závitovou tyč spojil spojovací šestihrannou maticí M8/24 ( nebo delší – jestli se vyrábí )a do ní bych našrouboval tu jakoby rozpláclou tyč a vše zabetonoval mezi cihly.

Vyrábí se ještě takováto jakoby rozpláclá tyč – šroub – do zdi ? Zatím se mi nepodařilo takový šroub nikde najít.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Na spodek šroubu navařit třeba kousek kulatiny, aby byl v betonu pevně zafixován. Pokud tam však nemáš dost prostoru pro zabetonování použih tyto rady :
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-chemicky-upevnit-sroub-ve-zdi?podobna=1

Doplňuji:
Takové šrouby do zdiva se stále prodávají. Koupíš ve větších stavebninách či v železářství.
Vyrábí se i takovéto :
http://www.k2l­.cz/wp-content/upload­s/2012/09/529_1­.pdf

Další odpovědi
honza19hk

ty svorníky co ty myslíš jsou zde:http://www.fa­bory.cz/cs/pro­duct/d529e-3.6-zn-%C5%A1r-zdivo-m10x125/20750­100125.html
Doplňuji:
ohyb na závitové tyči do pravého úhlu-jak tu někdo psal- nedoporučuji, protože to praskne,závitem je materíál oslaben. Tohle se dělá za tepla.
Jinak je ještě jedna možnost a to že si koupíš kulatinu 8mm silnou,zajdeš k zámečníkovi a ten ti nařeže z ní potřebnou délku,vysoustruží závity a pak ti to ohne nebo na to něco přivaří.
ostatně něco přivařit na kus závitový tyče je nejjednodušší a nejrychlejší metoda.neřikej že neznáš někoho kdo by tam něco heftnul.

cukrar

Míšo, kterou radu ze tří poraden jste si vybral?

Hlada

Ono nejde jen o protáčení, ale taky o vytržení. Můžeš použít závitovou tyč a na staně do zdi na ní sešroubovat do sebe křídlové matice nebo kontramatkami sevřít nějaký kus materiálu.

zjentek

když na ty tyče nemůžeš nic „navářet“, tak můžeš jejich konce deformovat ňákou těžkou barborou na pořádný kovadlině ..stačí mnohem méně, než když koudelka rozklepával nejtek a už se to protáčet nebude
Doplňuji:
..jinak ty závitový tyče s profilem do betonu, které popisuješ, v kdejakým kovomatě určitě maj

Front

Tak na závitové tyči udělej ohyb do pravého úhlu a potom zabetonuj.

anonym

Máš na mysli anodové tyče?
http://www.na­deta.cz/nahrad­ni-dily/ohrivace-vody-bojlery/anodove-tyce.html/
nebo jen závitové?
https://www.go­ogle.cz/search?q=z%C3%A1­vitov%C3%A9+ty­%C4%8De+k+boj­leru&biw=1093&­bih=514&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ei=LW2tVJu­QOMyradL4gqgC&ved=0­CAYQ_AUoAQ&dpr=1­.25

Děda Louda

Vymýšlíš vymyšlené. Použij kamenáče potřebného průměru a délky.