palmal

Jak vzniklo slovní spojení „na plné kule“?

…pustil hudbu na plné kule, projel zatáčku na plné kule.......

Nejlepší odpověď
annas

Jak vzniklo se neví, jen je možné předpokládat z významu nespisovného slova kule.Významy ze Slovníku nespisovné češtiny.

  1. karetní výraz – jedna z barev v německých kartách
  2. vulgárně – varlata
  3. ve škole – pětka
  4. argoticky – zlatka, původně mince
  5. místo v pořadí tažených čísel v loterii..

Vzhledem k výzhnamu úsloví „na plné kule /koule/“ = naplno, plnou rychlostí, hlasitě, plnou silou atd. předpokládám, že když někdo hraje karty a chce vyhrát, hraje s vervou, usilovně přemýšlí, používá taktiku, zkrátka dělá vše pro to, aby se mu dařilo. Když se hrálo o peníze, tak chtěl získat co nejvíce kulí – zlatek.

K bodu 5 uvádí PSJC příklad:
„Budeme ji [sedmačtyřicítku] tedy hrát na Prahu extrato do první koule.“