zjentek

Jak vzniklo slovo zašantročit?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o nespisovný slovesný výraz ve významu nechtěně uklidit, založit na neznámé místo, Jinak jde o složený výraz ze dvou slov /podstatných jmen- uvedených na konci textu , a předpony za. .

Staročesky šantročit = šidit, nepoctivě obchodovat, čachrovat.

Souvislost s německým počeštěným šantrok = podvod, lež, lichva – původ z německého Shandtrog = dřevěná nádoba s vodou pro trestání nepoctivých prodavačů .(Rejzek).
Schade = hanba; Tyrog =díže, necky,

Podle Slovníku nespisovné češtinys.

Další odpovědi
Ametyst

Odvozením od slova šantrok= podvod, lichva, lež.

marci1

U výkladu hesla zašantročit spočívá jediná změna v odlišném zápisu německého slova, ve kterém snad mohl mít český výraz původ.
Původně autor slovo zapsal jako Schandtrog a nově jako schant-troc, v obou případech šlo ale o stejný význam, výraz označoval dřevěnou nádobu, v níž byli za trest do vody nořeni nepoctiví prodavači.
https://theses­.cz/id/i6nila/Nov­kov_Dv__verze__es­kho_etymologic­kho_slovnku_Ji_ho_Rej­zk.txt
😄

Emefej

Ze staročeského šantročit – šidit, nepoctivě obchodovat.

Holt Meyer

V první odpovědi annas napsal(a) „Schade = hanba“

Jedná se o německé slovo „Schande“, nikoliv „Schade“