Complex

Jak vzniklo slovní spojení „Venku je Čína“?

Nikoliv Čína, ale čina.

Nejlepší odpověď
annas

Tato fráze je chybná. Nejde o Čínu, ale činu. Venku je čina = lidový výraz – špatné počasí, nečas, nepohoda

Čin, podobně činěnice – vzniklo sloveso činiti se. . Je venku fukéř, metelice, nepohoda, zkrátka ošklivé počasi,

Původ – činu něco způsobilo, něco se děje.
Fouká vichřice, činí se, proto je venku čina.

Ve staročeštině význam = způsob. Např. nemluv takým činem., později význam jako řád. Vývojem vzniklo sloveso čibniti.

Např. řěka sě činí vodna. Čiň se biskupem. Čiň ´dobrotu atd.

Uvádí V. Machek.

Něco i v odkazu

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3661

Další odpovědi
ivzez

Znám jen „Venku je čina.“
A je to věta, nikoliv slovní spojení.

Klaproth

Vzniklo to tak, že nějaký hlupák nezná rozdíl mezi slovy čina a Čína.

Cenobita

Dnes už to skoro nikdo nepoužívá, naposledy jsem to slyšel v Cimrmanově hře: Lijavec.

„To je čina !“