Bramboura

Jak vzniklo přirovnání ,,klepe se jak drahej pes''? :)

Nejlepší odpověď
annas

Jak a kdy vzniklo toto přirovnání se nedovíme. Osobně nepoužívám, ale procházela jsem net, najdou se různé varianty užití – třeba u pístu auta aj.

Zřejmě na základě podobnosti.

Šlechtěný pes s rodokmenem stojí hodně peněz. Nejčrastější příčinou je to, že malá a krátkosrstá či hladkosrstá plemena nejsou vyšlechtěna pro dlouhý pobyt v mrazu Chovají se zpravidla ve městech a v bytě.
Jsou zimomřiví, je jim často chladno i v bytě, takže když jdou ven, nosí zimní obleček.

Mohou být pro chvění psa i jiné důvody, ty je třeba zjistit, příopadně vyhledat veterináře.

Občejný pes, tzv. podvraťák je mnohem odolnější, spíš se chová na venkově, žije na dvoře v boudě, takže nepodléhá tolik výkyvům teplot.

Další odpovědi
redy

Já znám jenom-klepe se jak čokl 🙂

www

Většinou se třesou jen velmi malá (přešlechtěná) a tím i drahá plemena.
Netřesou se ale jen zimou, nýbrž dle situace také stresem, strachem ap.

Doplňuji:
Ještě před tímto přirovnáním se ale mnohem dříve používalo ‚třese se jak ratlík‘, poněvadž v té době to bylo u nás jediné malé a drahé plemeno.

valerietunov

Podle mě to je tím že drazí psi jsou hodně přešlechtění tak že se ani neudrží na nohou(-:

da ny

U nás se klepou ratlíci nebo sulc :D

www

Dokonce bych řekl, že ono ‚klepe se jak drahej pes‘ vzniklo z toho ‚ratlíka‘ 😁
Názor

annas

Také jsem myslela na ratlíka, ale je i přirovnání „třese se jako ratlík“.

„Jako drahej pes“ je pojem širší. Znám ještě další přirovnání „třese se jako mokrý pes“, ale takovýto pes nemusí být drahý.