Avatar uživatele
Bramboura

Jak vzniklo přirovnání ,,klepe se jak drahej pes''? :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, redy, da ny před 3278 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jak a kdy vzniklo toto přirovnání se nedovíme. Osobně nepoužívám, ale procházela jsem net, najdou se různé varianty užití – třeba u pístu auta aj.

Zřejmě na základě podobnosti.

Šlechtěný pes s rodokmenem stojí hodně peněz. Nejčrastější příčinou je to, že malá a krátkosrstá či hladkosrstá plemena nejsou vyšlechtěna pro dlouhý pobyt v mrazu Chovají se zpravidla ve městech a v bytě.
Jsou zimomřiví, je jim často chladno i v bytě, takže když jdou ven, nosí zimní obleček.

Mohou být pro chvění psa i jiné důvody, ty je třeba zjistit, příopadně vyhledat veterináře.


Občejný pes, tzv. podvraťák je mnohem odolnější, spíš se chová na venkově, žije na dvoře v boudě, takže nepodléhá tolik výkyvům teplot.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
redy

Já znám jenom-klepe se jak čokl 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Většinou se třesou jen velmi malá (přešlechtěná) a tím i drahá plemena.
Netřesou se ale jen zimou, nýbrž dle situace také stresem, strachem ap.

Doplňuji:
Ještě před tímto přirovnáním se ale mnohem dříve používalo ‚třese se jak ratlík‘, poněvadž v té době to bylo u nás jediné malé a drahé plemeno.

Upravil/a: www

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit

Avatar uživatele
valerietunov

Podle mě to je tím že drazí psi jsou hodně přešlechtění tak že se ani neudrží na nohou(-:

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

U nás se klepou ratlíci nebo sulc :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
www

Dokonce bych řekl, že ono ‚klepe se jak drahej pes‘ vzniklo z toho ‚ratlíka‘ 😁
Názor

před 3278 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Také jsem myslela na ratlíka, ale je i přirovnání „třese se jako ratlík“.

„Jako drahej pes“ je pojem širší. Znám ještě další přirovnání „třese se jako mokrý pes“, ale takovýto pes nemusí být drahý.

před 3278 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek