tatinecek12

jak vzniklo moje příjmení Peštová

Nejlepší odpověď
annas

Peštová – odvozené ženské příjmení od jména Pešta. To pochází z domácké podoby křesního jména Petr. Varianty, Pešta, Peštal, Pešťák atd. Těžko říct, jak ke změn souhlásek došlo – třeba zápisem v matrice, komolením apod.

Petr = jméno apoštola, který se stal zástupcem Kristovým na zemi. Jinak Petr = skála, pevnost.

D. Moldanová, Naše příjmení