Lm77

Jak vzniklo lidové rčení „šplouchá mu na maják“?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo využít našeptávač, totiž tento dotaz e zde již potřetí.

otázku jsem odpovídala, vložila jsem odkaz na stránku a přidala ještě něco navíc.
https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-spojeni-splouchat-na-majak

--
Ještě mě napadlo. Maják je nejvyší „bod“ na moři, hlava je také nejvýšší části těla, takže přenesený význam. Navíc bouře na moři není každý den, stejně tak člověku "přeskočí " v hlavě jen občas a řekne nesmysl.