dust8

Jak vznikla slova panda a pandemie?

Nejlepší odpověď
annas

Panda a pandemie

1. Panda ‘asijský medvídek’. Z angického . panda, a to z nějakého nepálského jazyka –

Anglický zdroj podrobněji

"Původ jména panda je nepálské slovo „nigalya ponya“, což znamená „jedlík bambusu“. Jak se používá na Západě, původně se aplikoval na pandu červenou, s níž se předpokládalo, že panda velká souvisí.

Dokud nebyl v roce 1901 objeven vztah k pandě červené, byla panda velká známá jako medvěd skvrnitý (Ailuropus melanoleucus) nebo částečně zbarvený medvěd. V čínštině se panda velká nazývá „velká medvědí kočka“.

https://chine­se.stackexchan­ge.com/questi­ons/13590/whe­re-did-the-word-panda-come---from

2. pandemie ‘obrovské rozšíření nakažlivé choroby’. Přitvořeno v 18. st. ke slovu :epidemie, viz i :pan-.

pan- (ve složeninách) ‘vše’. Z řeckého pãs (ve složeninách pan-, gen. pantós) ‘všechen, úplný’.

epidemie ‘hromadné rozšíření nakažlivé nemoci’, epidemický. Přes středolatinské .epidemia z řeckého epidēmía od epidē̺mios ‘v kraji (lidu) rozšířený’ z :epi- a dēmos – lid, kraj.

epi- předpona Z řeckého epí ‘nad, při, na, v. ’.

demokracie ‘vláda lidu, princip vlády většiny nad menšinou’, demokratický,
demokrat. Z řeckého dēmokratíā tv. z dēmos lid a kratéō ‘vládnu’.

Jak je vidět, původ slova pandemie je složitý na rozdíl od pandy, i když zde se význam také změnil

Vše ostatní ostatní vysvětlení z Rejzkova Etymologického slovníku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.