JiH

Jak vznika vitamin C v citronu?

Nejlepší odpověď
Lamalam

V rostlinách vzniká vitamin C z monosacharidů, hlavně z GDP-D-manosy. Ale z hlavy ty rovnice dohromady nedám, našla jsem to v literatuře, ale stejně by sem šly velmi špatně napsat.

Pokud tě to zajímá opravdu extrémně, udělala jsem ti krátkou rešerši zdrojů:

Hancock RD, Galpin JR, Viola R. Biosynthesis of L-ascorbic acid (vitamin C) by Saccharomyces cerevisiae. FEMS Microbiol. Lett. 2000;186:245–250

Smirnoff N. L-ascorbic acid biosynthesis. Vitam. Horm. 2001;61:241–266.

Linster CL, Van Schaftingen E. Vitamin C biosynthesis, recycling and degradation in mammals. FEBS J. 2007;274:1–22.

Linster CL, Gomez TA, Christensen KC, Adler LN, Young BD, Brenner C, Clarke SG. Arabidopsis VTC2 Encodes a GDP-l-Galactose Phosphorylase, the Last Unknown Enzyme in the Smirnoff-Wheeler Pathway to Ascorbic Acid in Plants. J. Biol. Chem. 2007;282:18879–18885

Doufám, že ti to bude postačovat

Další odpovědi
marci1

Odpovědět je velmi těžké, prostě tam vznikne. 🙂