VictoriaMag

Jak vziklo slovní spojení : „být na vážkách“ ??

Nejlepší odpověď
annas

Původ obrazného pojmenování je v antice. S váhami byla spojena totiž spravedlnost v právu, lidských vztazích atd. Takže ten, kdo rozhodoval o nějakém činu, musel řešit, kde je pravda. Váhy – ve významu závažnost, důležitost.

O bohyních spravedlnosti v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vzniklo-uslovi-slepa-spravedlnost-a-existovala-zena-ktera-ji-nyni-

Samozřejmě že váhy skutečné slouží k zjišťování hmotnosti. Např. váhy kyvadlové, nebo s miskami váží přesně tehdy, když jsou obě strany v rovnováze. Abychom toho dosáhli, přidáváme či ubíráme množství. Stejně tak se v životě rozhodujeme, co je pro nás výhodnější, spravedlivější, s čím budeme spokojeni.

Např. si chci koupit boty. Rozhoduji se, zvažuji, zda si koupím černé nebo světlé. Jsem tedy na vážkách. Zvítězily černé, takže jsem spokojená.

Další odpovědi
Elk

No předse, když něco zvažujete, jestli ano, nebo ne.
Už v dávných dobách se používaly váhy a tam se zvažovalo, čeho je víc.
Navíc i zpravedlnos předse drží v ruce váhy a i když je slepá, tak zvažuje…