Avatar uživatele

Jak vytvořit nebo kde najít smlouvu?

Pravuji na komixech, které jsou tvořeny pro pozdější vydání v knihkupectví atd. Používám vlastní postavy, vlastní příběhy atd. Zatím jsem se stihla trochu proslavit na DeviantArt.com, kde mám i své přátelé. Bohužel jsem některé mé postavy promíchala se vztahy s postavami těchto přátel a nyní jsou tyto jejich postavy potřeba v komixech také. Takže kdybych komix vydala, měla bych jim platit za použití jimi vytvořených postav (autorská práva), ale přátelé mi řekli, že jim platit nemusím, že stačí jen v knize napsat creadits, že postavy patří jim.
V tom případě chci mít v rukou nějaký doklad, že opravdu souhlasili s použitím jejich postav bezplatně, aby si později třeba neusmyslili, že řeknou, že žádná taková dohoda nebyla a nemohli mě třeba nějak zažalovat (nikdy nevíš).
A tak hledám něco jako smlouvu, kterou by podepsali, že souhlasí s použitím jejich postav bez jakéhokoliv peněžního zisku atd. Ale žádnou podobnou smlouvu jsem na internetu nenašla a sama nevím, jak bych i mohla vytvořit...Nevíte, co s tím?
Doplňuji:
*omlouvám se za chyby s textu

Odpovědi:

Avatar uživatele

pravděpodobně jde o licenční smlouvu, některé vzory jsou níž, ale radši bych se obrátil na právníka, zabývající se autorským právem. Jde i do budoucnosti, neboť autorská práva platí ještě 70 let od smrti autora.

nabyvatel licence – jakákoliv fyzická či právnická osoba, která má zájem užít autorské dílo.
Licenční smlouva je zvláštním druhem smlouvy občanskoprávní, která se řídí především autorský zákonem, podružně (subsidiárně) občanským zákoníkem, a to zejména ustanovením § 43 a násl. občanským zákoníkem.

Licenční smlouva může být uzavřena v písemné i v ústní formě. V případě, že se poskytuje výhradní licence, musí být smlouva písemná. V opačném případě se vždy jedná o licenci nevýhradní, i kdyby si smluvní strany domluvily, že uzavírají licenci výhradní. V praxi je samozřejmě vždy výhodou (z důvodu prokazatelnosti), pokud se smlouva uzavře v písemné formě.
bod 3 http://www.automatizace.cz/…
http://www.vzory.cz/…
http://obcanske.juristic.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

ještě k licenčním smlouvám http://finance.idnes.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.