Králičí Žena

Jak vysvětlit feně, že gumový sobík není její mladé?

Ahoj, máme doma fenu, kterou po hárání postihla falešná březost. Neustále s sebou tahá gumovou hračku – pískacího sobíka, na kterého když někdo omylem šlápne, pískne, a ona si myslí, že kňučí, a okamžitě se za ním vrhne. Pořád hrabe na gauči nebo na posteli pelechy a hračku tam vkládá a olizuje ji.
Kastrovat ji rodiče v žádném případě nechtějí, protože by byla náchylnější na nemoci s tím spojené. Potřebujeme jen tip, jak to psovi dokázat či vysvětlit, aby si přestala myslet, že má mladé.

Nejlepší odpověď
Anemone

Přesně tak jak píše Drap. Neřešte to a nevšímejte si jí, ono ji to přejde. V přírodě je to úplně normální jev u všech samic, které žijí ve smečkách. Jsou tak připraveny odchovat mládě jiné samice v případě, že by zemřela. Mám už třetí nekastrovanou fenu, štěňata nikdy neměly a ani jedna z nich neměla zánět dělohy, nebo nádory na mléčných žlázách a falešnou březost měly všechny. Kastrovat jí jen k vůli tomu považuji za zbytečné.

Další odpovědi
Drap

Nic ji nevysvětlovat. Neni to nic zvláštního, nebo nepochopitelného.

nyjono

Špatné úvahy. Přesně toto máme za sebou.
Hračku jí seberte, zkontrolujte ceciky a chlaďte, možná budou některé naběhlé a mohou i tvořit mléko. Chladicí vložku do složené utěrky a několikrát denně chladit. Buďte na ní hodní a často jí hlaďte. Je teď hodně citlivá a mazlivá.
Doporučuji i návštěvu veteriny. Falešná březost se ráda opakuje.
Právě kastrace eliminuje nemoce. Moje nekastrovaná fena po 1,5 roce měla zánět dělohy a na kastraci stejně musela. A bylo dost náročný.
Cca 75% nekastrovaných fenek starší 7 let onemocní a na kastraci musí.
Té mé bylo 8 let.

dejavu

Hračku sebrat a jít na veterinu na injekci na zastavení laktace, pokud ji má. Hodně jí venči, aby měla dost pohybu.
Co se prevence tvorby neoplazií týče, má smysl kastrace do 3 let věku feny, pozdější kastrace na omezení tvorby nádorů mléčné žlázy už nezabírá, bohužel. Viz veterinární studie http://www.ifau­na.cz/psi/clan­ky/r/detail/2160/ne­oplazie-mlecne-zlazy-u-psu/

led

„Dieťatko“ jej neberte, aj pes/fena potrebuje niekoho/niečo čo je jej. Lepšie hračku, než keby si brala „ľudské dieťa“ do pelechu.

Drap

Názory na kastraci se různí. Dokonce i veterináři nejsou jednotní. Měl jsem celkem 4 feny, bez štěňat a bez kastrace. Bez problémů se dožili 10 – 14 let.