Kazatel

Jak vyřešit zavírání a otvírání garážových vrat, s jednotlačítkovým ovladačem, aby byl jistý jejich stav?

Motor i dálkový ovladač u vrat má pouze jedno tlačítko, jeho postupným stiskem se střídají pozice dolů-stop-nahoru-stop, napadne vás jak elegantně vyřešit, například pomocí dodatečných dveřních senzorů (při zavření rozpojeno, při otevření spojeno), aby byl jistý jejich stav a mohli jste je například na dálku s jistotou otevřít/zavřít, i když je nevidíte?

Nejlepší odpověď
Mp2

Já mám zasouvací elektrická vrata u pozemku a garážová vrata se otevírají společné s nimi.
Takže tam mám čidlo-ovladač, kterým při vjezdu do ulice na dálku otevřu. A když snímač nevidí ovladač, automaticky se za 20 sekund zavře, pokud nezavřu sám.

Když je ovladač v autě, mám ovladače doma nebo otevřu z garáže tlačítkem.

Co tím chci říct:..
..Je lepší nastavit časovač a na ovladaci mit pouze možnost otevřít..
Při odjezdu se zavře samo.. když přijedeš domu, zavřeš to tlačítkem..

Další odpovědi
Edison

To nejde. Jistě to má nastaverno z koncových pozic, kde koncové spínače určitě jsou. Z těchto pozic se rovnou vrata rozjedou do opačné pozice. Jediné, co by mělo jít, že by se VŽDY rozjela jediným „správným“, předem nastaveným směrem. Pak by např. jedno stisknutí zavíralo, tři otevíralo.

led

Pripojte si ku kontaktom pohonu brány výstražné svetlo.
Výhoda je, že ak otvárate bránu, svetlo svieti, bliká a keď zavrete bránu svetlo zhasne. Variant môže byť viac, napríklad počas otvárania bliká, pri ukončení otvárania svieti a zase pri zatváraní bliká a po zavretí zhasne. Rovnako si môžte zapojiť aj akustický signál. Fantázii sa hranice nekladú. A máte istotu a bezpečnosť vjazdu a výjazdu.

anonym

řešil bych to standardním napojením na smarthome následujícím způsobem.
Z ovladače udělat MQTT aktivní prvek typu přepínač.
A přidat senzor stavu otevření dveří.

Ovladač bych tím pádem nepoužíval, mohl by jej používat pouze smarthome hub a ten už by mi díky kombinaci se senzorem stavu otevření nabídl mnohem smysluplnější ovládání dálkové ovládání přes mobilní telefon kde budu moci dveře jedním tlačítkem zavřít a druhým otevřít, přičemž vždy uvidím aktuální stav. Současně tím získám možnost dveře ovládat na libovolnou vzdálenost jako bonus.

Zůstává v podstatě jen otázka jak vyřešit ten senzor stavu otevřených dveří, pokud vám z venčí při otevřených dveřích a k tomu by měl bohatě stačit tento ultrazvukový senzor za stovku ( https://arduino-shop.cz/ardui­no/1735-meric-vzdalenosti-ultrazvukovy-5pin-hy-srf05-pro-arduino.html?gclid=­Cj0KCQjwyLDpBRCxA­RIsAEENsrIzZis­C3uyPN7mqmEdJ_Gztm7teK­f7dhl8yzWBsnFCKBWcTc­hHqAhMaAr3KEAL­w_wcB ) který umí snadno změřit vzdálenost k nejbližší překážce, tedy například vzdálenost od senzoru na stropu ke dveřím které jsou v otevřeném stavu shrnuty u stropu přímo před příslušným senzorem. Ten tak může efektivně vracet ověřený stav otevřeno/zavřeno právě kontrolou této vzdálenosti.

Senzor napojíme na jednoduchý board typu NODEMCU nebo Arduiono a naprogramujeme tak aby do smarthome posílal jednoduchý stav opened/closed přes MQTT. Ostatní už pak bude jen otázka nastavení hubu a jeho uživatelského rozhranní (vhodný je pro ten účel OPENHUB).

Michálek1245

Určitě bych se na internetu podíval na to, jak naprogramovat dálkový ovladač vrat, ale jako je otázka, jestli to s tím vaším modelem půjde. Vím o tom, že to dělají speciální prodejny, které pracují s vlastními ovladači a tak. :) Ale jako je to asi na vás, jak se k tomu postavíte. Dneska jde udělat už leccos, to je pravda.

Drahuška999

Zdravím, my jsme s tím také měli docela dost veliký problém, ale nakonec jsme se rozhodli ty naše stará vrata vyhodit a tak jsme si pořídili nové z těchto stránek zde – www.pohonnavra­ta.cz/ … Myslím si, že takové dálkové otevírání vrat je něco suprově pohodlného a člověk tak ve velice chladných dnech nemusí 100× vylízat a zalízat do auta :)

anonym

v podstatě tak tedy nad hloupoučkým ovládáním dodaným výrobcem vytvoříte abstrakci pomocí MQTT a smarthome OPENHUBu dostupného skrze dálkový terminál (typicky mobilní telefon) a doplněním libovolných senzorů či aktivních prvků docílite smysluplnějšího chování dálkového ovládání dveří. Bude vás to stát jen pár stovek, protože cena potřebných komponent (nodemcu board, rpi board na openhab pokud jej ještě nemáte, ultrazvukový senzor a jedno rele k ovládnutí stávajícího ovladače přes mqtt těch pár set korun nijak výrazně nepřekročí)