Kelt

Jak vypočítám o kolik procent jsem zhubnul?

Rozhodnu se, že budu hubnout. Zvážím se a mám 115 kg. Za pár dní se zvážím znovu a mám 113 kg. Takže jsem zhodil 2 kg. Ale co dám jako 100%, kterou hodnotu? Tu na začátku, nebo na konci? Podle čeho se to má počítat? Děkuji.

Nejlepší odpověď
orwell

No přece tu na začátku:
p = (115 – 113)/(115/100) = cca 1,74%
Pokud bys přibral ze 113kg na 115kg, pak by platilo:
p = (115 – 113)/(113/100) = cca 1,77%

Další odpovědi
Alesh

Pokud je otázka položená takto, tj. „kolik jsem zhubl/přibral“, pak základ je výchozí stav, tedy původní váha. Teoreticky by šlo položit otázku poněkud krkolomnou a to „kolik procent mé současné hmotnosti byla moje původní váha“ nebo „o kolik procent byla moje původní váha nižší/vyšší“, pak by základem byla současná váha, protože vlastně vycházíš s toho nového stavu a porovnáváš minulost vůči současnému stavu.
A vůbec super je to, že když zhubneš 20 % a následně můžeš přibrat 25 % přibereš, tak budeš mít stejně jako na začátku hubnutí, no není to super? 🙂

smonoskos

https://www.vy­pocitejto.cz/za­klady-matematiky/pro­centa.html