Michal47

Jak ve Windows 10 přejmenovat soubor?

Když kliknu dvakrát na název pod ikonou souboru – např. „ahoj.txt“ – a napíšu tam „ahoj.htm“, výsledkem je soubor „ahoj.txt.htm“. Jak dosáhnout toho, aby tam bylo „ahoj.htm“? Děkuji.

Odpovědi
Arne1

V případě toho ahoj.txt bude nejjednodušší uložit pod novým jménem pomocí Poznámkového bloku.
Obecné řešení je, povolit si zobrazování přípon ve vlastnostech složky.
A vůbec nejjednodušší je, nainstalovat si klasický souborový manager – něco jako Servant Salamander, Total Commander, FAR,… Mnoho činností se s nimi dělá rychleji a jednodušeji.
Mimochodem, ještě je jedna velmi jednoduchá možnost, dokonce pro ni není zapotřebí nic instalovat – použít příkazovou řádku a přejmenovat příkazem REN.

kelley

Tak neklikej dvakrát, ale pravým tlačítkem myši dej „Přejmenovat“ a přejmenuj ho. Zeptá se to něco jako: „Změníte-li příponu… blb bla bla… fakt to chcete?“

Arne1

kelley: Pokud vím, tak tohle co popisuješ se stane pouze když máš povoleno zobrazování přípon.

Michal47

U toho „ahoj.txt“ se ten problém neobjevuje. Ale u delších názvů ano.

Arne1

Já to chápal jako soubor s čistým textem.