pampeliska1

Jak uspět při obraně proti neoprávněné žádosti o zvýšení alimentů?

Kamaradova ex si zazadala u soudu o zvyseni alimentu na 2 dcerky (8 a 10 let) (5000.-), avsak mu nepřišla žádná výzva k předvolání. Jen si telefonovali a cekal na předvolání. Je možné, aby soud proběhl bez jeho přítomnosti? Je možné, aby výzvu neobdržel? Muze byt pokutovan?
Jeho ex žije nyni v novostavbe RD se svou matkou i s dcerami, parkuje před domem luxusním vozem. Vse ma jen ona ve svem vlastnictvi. Její obrat je měsíčně 100 tis. Kč i vice, dela pro uverovou spolecnost vedouci.
Nedávno se ale dozvěděla, že má kamarad známost. Neváhala tedy a ihned si zazadala po 3 letech o zvyseni.
Kamarad je zodpovědný, co se týče dcer. Mesicni alimenty platil vždy včas, i o 1000 Kc vic, dokonce s holkama podniká výlety. Objednal pro ne i hory. Nebojí se jim koupit věci, když potřebuji. Vídá je jednou za čtrnáct dnů. Nekdy i v jiné dny, když je treba. Je to takovy typ cloveka, ze vse odevzda nez se s nekym dohadovat. Na mejetku ho ex obrala. Nebránil se až do nynějška, když jí oponoval, že nyní nemůže platit víc, že se potřebuje take konecne postavit i on na své nohy.
Pritel má nyní docela finanční problémy.
Oba dva i s ex jsou OSVC. Kamarad pracuje v oboru stomatologie.
Má nějakou šanci, aby jeho byvala partnerka u soudu neuspěla? Co pro to má/by mohl udelat?
Děkuji vám za odpověď.

Nejlepší odpověď
Drap

O oprávněnosti či neoprávněnosti může rozhodnout pouze soud. Nikdo jiný.

Další odpovědi
dubraro

Soud při stanovení výše výživného přihlíží nejen k příjmům, ale i k nutným výdajům povinného. Takže by bylo vhodné si připravit argumentaci a doklady v tomto směru. Rovněž by mohlo být vhodné doložit, že dětem kupuje či platí věci i nad úroveň dosavadního výživného. Takto alespoň postupovala moje advokátka při rozvodu a podařilo se dospět k rozumné dohodě, kterou soud pak jen schválil.

Co se týče nedoručení jakékoliv úřední listiny, ano, je to možné. Existuje právní institut, nazývaný „fikce doručení“, na jejímž základě soud koná, jako by listiny byly doručeny a adresát se s nimi seznámil i v případě, že doručeny nebyly a možná nebyly ani odeslány nebo byly odeslány úmyslně na nesprávnou adresu. Toho často zneužívají exekutoři. Jediná obrana (nikoliv však retroaktivní) je zřídit si datovou schránku, pak musí všechny instituce zasílat poštu do této schránky.

elkon

Udělat nic, výživné se vypočítá z příjmu. Jde o jeho děti, to jim nechce dopřát co jim patří? Jestli je zvýšení oprávněné rozhodne soud.

Klaproth

O opravněnosti rozhodne soud. Vyživovací povinnost mají oba rodiče, parkování luxusního vozu na věci nic nemění. Obrat 100 000 je zcela irelevantní údaj. Jde o děti!

pampeliska1

Dobře, dobře a nepřišla žádná výzva k předvolání? čekal na předvolání. Je možné, aby soud proběhl bez jeho přítomnosti? Je možné, aby výzvu neobdržel? Může být za nepřítomnost pokutován?