matt

Jak upéct správně rozpeky? (vlastní zkušenost)

Jak se dělají rozpeky, aby byly nadýchané? Naše domácí byly něco jako placky (nízké a s tvrdou kůrkou).

Nejlepší odpověď
hanulka11

hlavně bez vajíčka zadělat mouku s vodou a droždím , špetku soli a nedávat máslo ale tuk /buď sádlo nebo prostě nějaký tuk/

Další odpovědi
jmhad

Jó Plzeň a rozpeky,to jinde neznají,k čočce, k omáčce, k mrkvi
1kg hladké /max.polohrubé/mou­ky, 60 g tuku, 40 g droždí, voda, sůl,cukr,někdo i vejce

Uděláme kvásek – teplá voda,trochu mouky,/někdo i vejce/, droždí a trochu cukru – asi lžičku,aby měly kvasnice z čeho žít.Neboj,těsto nebude sladké,ony ty kvasnice ho skutečně spotřebují.Ale nemají rády sůl,proto tu až do mouky.
Vypracujeme těsto zadělané vlažnou a klidně i teplou vodou-abych udržel ruku ,lépe bude kynout. Po vykynutí tvoříme větší ploché vdolky a dáme opět vykynout. Upečeme je do červenohněda na pomaštěném plechu s povrchem potřeným vodou a či nakonec sádlem a někdo i bílkem
Podobně – bez soli a tuku – se někde pečou buchty do jitrnic při domácí zabíjačce.