FlAsh_7

Jak to tedy je s počítačovým pirátstvím?

Jak to tedy je s počítačovým pirátstvím? Je ilegální např. program zadarmo někde poskytnout(Ulož.to aj.), anebo i obyčejné stažení?

Odpovědi
elkon

Pokud to není freeware, je to nelegální.

Edison

Obojí je nelegální.

Mc Merkurion

… stahovat pro svoji potřebu můžeš cokoli, nabízet už jen to, na co máš práva … ale OSA chce platit ze všeho (nenažranci >>> nevím, proč musím platit poplatek z prázdného nosiče) …

anonym

V dnešní době je obrovské množství programu FREEWARE nebo dokonce OPENSOURCE, takové samozřejmě můžeš stahovat a instalovat odkudkoliv a instalovat je zdarma třeba na tisíce počítačů a bude to legální.

Naopak u programů které stále vyžadují komerční licenci to samozřejmě legální nebude. Vyhledávej a pokud možno preferuj tedy spíše ty z kategorií FREE&OPEN, je to jistější

Pokud je program šířen zdarma a jedná se o opensource software (například Firefox, LibreOffice, Blender, GIMP, … je jich spousta nemá smysl jmenovat) pak je pohopitelně i ty můžeš dál poskytovat a přeukládat na své servery, podstatné pouze je to aby si je poskytoval nadále pod stejnou licencí, tedy aby ses nesnažil vybírat poplatky za software jinak dostupný zdarma.

ivzez

Ono je potřeba si dávat pozor i u freeware, jehož vývojáři umožňují propagaci, ale někdy požadují odkaz na svůj web, vadí jim i odkaz na soubor ke stažení na jejich webu.

Vždycky tchce si přečíst podmínky, za jakých podmínek je SW
k dispozici a za jakých podmínek lze freeware šířit.

Edison

McMerkurion: Pleteš se. Krást je stejně nelegální, jako kradené nabízet. To platí na netu stejně, jako v reálném životě. Legální je pouze pořizovat si vlastní kopie ze zakoupeného vlastnictví, nebo vlastního majetku a to pouze pro vlastní potřebu, typicky ZÁLOHOVÁNÍ.

Mc Merkurion

… nepletu, je to tak jak píšu, jestli je to neetické se nebavíme, mluvíme o legálnosti …

anonym

jinými slovy pletete si pravidla platná pro hudbu a filmy s pravidly velmi odlišnými platnými pro software. U softwaru zákon nezná nic takového jako kopie pro osobní potřebu. Tedy opravdu co jste napsal je nepřesné. OSA s tímto oborem nemá vůbec nic společného, software se tohoto ochranného svazu nijak netýká.

ivzez

Mýlíte se, vlastník platné licence je oprávněn si pro svou potřebu zhotovit zálohu komerčního software. Zákon nestanoví, jakým způsobem lze takovou kopii zhotovit či opatřit.

anonym

Při instalaci komerčního softwaru musíte odsouhlasit licenční podmínky a ani pro osobní použití nemůžete používat verzi, kterou jste nenabili legálně.

ivzez

Zaměňujete nabíjení (např. baterie mobilu)
s nabýváním (např. majetku).