Kolemjdoucí

Jak správně skloňovat podle vzoru?

Neumím rozeznat které podstatné jméno se skloňuje podle vzoru -pán,hrad,muž,­stroj,předseda,sou­dce

  • žena,růže,píseň,kost
  • město,moře,stavení

Třeba (ta) lavice jako ta …
(ta) kočka jako …
Podle učebnice to nechápu :(
Můžete mi to nějak polopatě vysvětlit? Děkuji Majka

Nejlepší odpověď
Theress

Tak zkusím ti odpovědět na tvou otázku.

ŽENSKÝ ROD
Tvůj příklad lavice:
řeknu si, ta lavice – rod ženský,
z toho plyne, že mám 4 možnosti ale jenom jedna končí na -e,
lavice (koncovka -e), jako ta růže (taky -e).
Druhý příklad kočka:
ta kočka – opět ženský,
kočka (koncovka -a), jako žena (koncovka -a).
Pro podstatná jména rodu ženského tedy platí, že pokud končí na -a nebo -e, použijeme tyto vzory.
Pokud žen. pods. jm. končí na samohlásku (jako píseň nebo kost), nemůžu zfleku určit vzor – pomůžu si 2. pádem (bez písně, bez kosti – liší se -ě a -i)
Např. kázeň, řeknu si končí na samohlásku musí to být jedině píseň nebo kost, ale kázeň bez kázně, jako píseň bez písně.
Např. drzost, opět drzost bez drzosti, jako kost bez kosti.

STŘEDNÍ ROD
funguje stejně, město a stavení je jasné (pods. jm. středního rodu končící na -o, město, na -í, stavení)

Problém nastává u rozlišování jestli dát kuře nebo moře (obě končí na -e)
Opět si pomůžu 2.pádem, bez kuřete a bez moře. Vidíš tam ten rozdíl?
Takže např. hřiště
řeknu si 2.pád, hřiště bez hřiště, jako moře bez moře.
Naproti tomu doupě
2. pád, doupě bez doupěte, jako kuře bez kuřete.

MUŽSKÝ ROD
Stejný systém, pán (bez pána -a), hrad (bez hradu -u), předseda + soudce (ty jsou zvlášt, to poznáš už na podle toho jak to zní, jestli zvolit jeden z těchto vzorů)
Výjimka muž a stroj. Rozlišuje se tu životnost a neživotnost (2.pád ti nic nenapoví, bez muže, beze stroje). Poznáš to až podle 4. pádu. Vidím koho,co? Vidím muže, vidím stroj.
Příklad vůz, vidím koho co? vidím vůz, jako vidím stroj, tedy neživotné
Nebo příklad kostlivec, vidím kostlivce, vidím muže, tedy životné.

Nejsem žádný odborník na češtinu, ale snažila jsem se pomoct, věřím že ti to pomůže.