terry

Jak se správně skloňuje název Ikea? Díky.

Doplňuji:
Díky. Já netušila, že to je zkratka.
Myslela jsem, že to je prostě název.
Nikde jsem kompletní název neviděla ani neslyšela. A lidi v okolí ji právě skloňují různě.

Nejlepší odpověď
Hykam

Název IKEA tvoří iniciály zakladatele Ingvar Kamprada a první písmena slov Elmtaryd a Agunnaryd, farmy a vesnice, kde vyrůstal.

Z toho vyplýva, že je to zkratka tudíž podle mne se neskloňuje.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/I­KEA

Další odpovědi
ratava

Názvy tvořené zkratkami či zkratkovými slovy

Názvy v podobě iniciálových zkratek zůstávají nesklonné: obchodování s ČEZ (i ČEZem, viz níže), politika ODS, jednání s NATO, zpráva ČTK, zákazníci O2, doporučení SÚKL (i SÚKLu, viz níže), zpráva UNESCO apod. Někdy se může stát z iniciálové zkratky zkratkové slovo, které lze skloňovat. Tato změna je signalizována pravopisem – pouze první písmeno se píše velké, ostatní jsou malá: Nato, Unesco – 2. p. Nata, Unesca i Uneska (viz odstavec 1c)). Je třeba rozlišovat, kdy je zkratkové slovo oficiálním názvem firmy (Čedok, Řempo) a kdy je z oficiálního názvu tvořeného iniciálovou zkratkou utvořeno pro potřeby mluveného jazyka. Např. zkratkové slovo Čedok jako oficiální název společnosti můžeme bez obav použít v jakémkoli textu, zkratkové slovo Nato oficiálním názvem není (tím je iniciálová zkratka NATO), je to pouze neoficiální varianta, proto bychom tuto podobu neměli užívat v oficiálních textech. Končí-li iniciálová zkratka na souhlásku, prosazuje se skloňování tím způsobem, že se k iniciálové zkratce přidávají koncovky psané malými písmeny: jednání s ČEZem, pracovat v SÚKLu (vedle staršího způsobu v Čezu, v Súklu, kterým se vytváří z iniciálové zkratky zkratkové slovo). Tento způsob však neumožňuje skloňovat zkratky končící na samohlásku, protože by se poslední písmeno zkratky muselo nahradit pádovou koncovkou, proto píšeme např. nakupovat v IKEA, ležet na ARO.

Rovněž název IKEA je iniciálová zkratka, která se neskloňuje. Pokud bychom chtěli název skloňovat, museli bychom z něj vytvořit zmíněné zkratkové slovo: Ikea – 2. p. Ikey (podle podvzoru „idea“)

více v článku „Skloňování názvů institucí a firem“ na http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=398

Illines

I to ja si rada prectu.Mas zajimave otazky.
Doplňuji:
Je to cizi slovo,a tady ve Skotsku se vubec nesklonuje.

anonym

Terry, máš dvě správné možnosti: buď pojedeš podle vzoru žena, nebo napíšeš obchod IKEA a skloňovat budeš jenom ten obchod.