Avatar uživatele
terry

Jak se správně skloňuje název Ikea? Díky.

Doplňuji:
Díky. Já netušila, že to je zkratka.
Myslela jsem, že to je prostě název.
Nikde jsem kompletní název neviděla ani neslyšela. A lidi v okolí ji právě skloňují různě.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: terry

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? Hykam, Illines, ratava, anonym, david22 před 4404 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hykam

Odpoveď byla označena jako užitečná

Název IKEA tvoří iniciály zakladatele Ingvar Kamprada a první písmena slov Elmtaryd a Agunnaryd, farmy a vesnice, kde vyrůstal.

Z toho vyplýva, že je to zkratka tudíž podle mne se neskloňuje.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/I­KEA

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?terry Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ratava

Názvy tvořené zkratkami či zkratkovými slovy

Názvy v podobě iniciálových zkratek zůstávají nesklonné: obchodování s ČEZ (i ČEZem, viz níže), politika ODS, jednání s NATO, zpráva ČTK, zákazníci O2, doporučení SÚKL (i SÚKLu, viz níže), zpráva UNESCO apod. Někdy se může stát z iniciálové zkratky zkratkové slovo, které lze skloňovat. Tato změna je signalizována pravopisem – pouze první písmeno se píše velké, ostatní jsou malá: Nato, Unesco – 2. p. Nata, Unesca i Uneska (viz odstavec 1c)). Je třeba rozlišovat, kdy je zkratkové slovo oficiálním názvem firmy (Čedok, Řempo) a kdy je z oficiálního názvu tvořeného iniciálovou zkratkou utvořeno pro potřeby mluveného jazyka. Např. zkratkové slovo Čedok jako oficiální název společnosti můžeme bez obav použít v jakémkoli textu, zkratkové slovo Nato oficiálním názvem není (tím je iniciálová zkratka NATO), je to pouze neoficiální varianta, proto bychom tuto podobu neměli užívat v oficiálních textech. Končí-li iniciálová zkratka na souhlásku, prosazuje se skloňování tím způsobem, že se k iniciálové zkratce přidávají koncovky psané malými písmeny: jednání s ČEZem, pracovat v SÚKLu (vedle staršího způsobu v Čezu, v Súklu, kterým se vytváří z iniciálové zkratky zkratkové slovo). Tento způsob však neumožňuje skloňovat zkratky končící na samohlásku, protože by se poslední písmeno zkratky muselo nahradit pádovou koncovkou, proto píšeme např. nakupovat v IKEA, ležet na ARO.

Rovněž název IKEA je iniciálová zkratka, která se neskloňuje. Pokud bychom chtěli název skloňovat, museli bychom z něj vytvořit zmíněné zkratkové slovo: Ikea – 2. p. Ikey (podle podvzoru „idea“)

více v článku „Skloňování názvů institucí a firem“ na http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=398

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Illines

I to ja si rada prectu.Mas zajimave otazky.
Doplňuji:
Je to cizi slovo,a tady ve Skotsku se vubec nesklonuje.

Upravil/a: Illines

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Terry, máš dvě správné možnosti: buď pojedeš podle vzoru žena, nebo napíšeš obchod IKEA a skloňovat budeš jenom ten obchod.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek