blabadop

Jak socializovat potkana?

Když si pořídím potkana, jak ho mám ochočit? Máte nějaké osvědčené způsoby?

Nejlepší odpověď
anonym

Na potkánky je tady na této poradně největší znalec uživatel „mochitek“, ale nevím zda se v nejbližší době objeví…
Osobně si myslím, že s potkanem k ochočení je to jako s jinými zvířaty .
Jen potkan je ještě o něco inteligentnější…
Nejlépe je samozřejmě vybrat si mládě od solidního chovatele, kde už k první socializaci bude docházet. Už u chovatele bude potkánek naučený na kontakt s člověkem, na lidský dotyk atd. Mládě určené k ochočení je třeba si vyzvednout v co nejmladším možném věku odběru a v prvních týdnech se mu co nejvíce věnovat. Seznamovat ho nejdříve s nejbližším okolím a potom i se vzdálenějším neznámým prostředím.
Můj syn toho svého Artura kdysi nosil v rukávu i do základní školy (ale nevěděla jsem to ani já ani soudružka učitelka) a o přestávkách ho venčil
na školním dvorku. Později za ním běhal jako psík, slyšel na jméno a spolehlivě přiběhl i ve skrumáži spolužáků. Naučil se různé kousky, nevadil mu městský hluk a cestování, rád plaval atd. Byl bohužel tak „socializovaný“, že ztratil zábrany ,respekt a snad i pud sebezáchovy. Jednou prostě vlezl do kotce
ke stokilovému psovi a tím skončila jeho životní pouť. R.I.P. Artur ☹
Tak bych jen chtěla upozornit, že jsou potkani snadno vychovatelná, inteligentní a čistotná zvířata, ale je třeba nad nimi držet ochranou ruku a mít je stále pod dohledem!

Další odpovědi
mojitek

Díky Ontolo. No chudák potkánek teda jestli vlezl k mastifovi nebo co to bylo za macka 🙂 . No jinak k tomu potkánkovi- jestliže si chceš pořídit –jen jednoho– potkánka,tak se mu budeš muset hodně věnovat,jsou to extrémně společenská zvířátka a samotou bys ho utrápil,samotu těžce nesou. Když si pořídíš mládě(lepší je z nějaké chovatelské stanice která nechová potkánky pro hady),tak ze začátku bude s největší pravděpodobností nedůvěřivý,ale neboj,vem ho třeba na postel a hraj si s ním,občas mu dej pamlsek(mě se nejvíc osvědčilo krmivo pro činčily),ber ho často do ruky a šimrej ho třeba na bříšku,hlavičce atp.Jsou to moc inteligentní zvířata a brzy pochopí,že jsi jeho parťák a kámoš.Vařený jídlo,moc studený,kořeně­ný,sladkosti mu NEDÁVEJ.Na chroupání mu dej úplně tvrdej chleba,někdy můžeš větvičku ze stromu.Jinak pozor,potkani rádi koušou noviny,povlečení a hlavně kabely,tak na to bacha.Jinak se neboj že by tě kousnul,mě se to ještě nikdy nestalo u žádnýho potkánka,jsou to roztomilá a inteligentní zvířátka a je s nima fakt sranda.Pokud jde o mne,tak bych pořídil 2 samičky nebo 2 samečky z jednoho vrhu…a bude jim hej.Jinak klidně se zeptej na cokoliv když budeš potřebovat.

Drap

Co nejvíce se mu věnovat. Jinak to nepůjde.

bolak

nejhorší je naučit ho používat lžičku na dezert

mojitek

to je pravda.Toho mýho jsem to musel učit přes měsíc !