Seznamování činčil

ahoj,mám činčilu samečka ve věku pěti měsíců a nevím jestli mu pořídit samečka nebo samičku

Nejlepší odpověď
terry

Obecně platí, že pár stejného pohlaví má větší tendenci se prát. Hájí své území.
Pokud pořídíš samičku, měli by spolu lépe vycházet. Ale počítej s tím, že mohou mít mladé.
Pokud nechceš založit chov, bude asi dobře, po poradě s veterinářem, samičku nebo samečka vykastrovat. Kastrace samečků je menší zákrok, méně bolestivý a také levnější.

Další odpovědi
Lucijej

Činčila rozhodně není šelma :D ale hlodavec!

bolak

musím souhlasit s terry v tom že pokud počítáš s odchovem, tak bude lepší když budou činčily různého pohlaví :)

zbytek zde ↓↓↓

"Je to společenský tvoreček, takže pro ni je lepší, když není v kleci samotná. Lidská společnost jí plně nenahradí dovádění s kamarádem nebo vzájemné zahřívání ve spánku. Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete mít alespoň dvě, budete muset zvládnout roli činčilího kamaráda vy.

Pokud se rozhodnete mít více jak jednu činčilu, počítejte s tím, že je nutná daleko větší klec.

Činčilky stejného pohlaví- pokud víte dopředu, že chcete mít dvě činčilky, můžete si od chovatele koupit rovnou obě. Odpadne vám tak karanténa, seznamování a v případě odběru více činčilek dává chovatel často slevu. Když se rozhodnete pro koupi později, pořiďte si druhou činčilku co nejdříve. Čím jsou menší, tím rychlejší je seznamování a pokud jsou spolu od mala, snáší se spolu velice dobře. Když k sobě budete dávat starší činčily počítejte s tím, že seznamování se neobjede bez šarvátek, ale většinou si na sebe po pár dnech zvyknou.

Páreček- pokud jste si jistí, že zvládnete odchov mláďat a máte k dispozici 2 klece (případný odstav otce, mláďat), můžete si pořídit páreček. V případě, že kupujete mladé činčily, je nutné počkat se seznamováním dokud nebudou mít oba 7–8 měsíců a minimální váhu samička 550g a sameček 500g. Pokud si chcete pořídit již starší, aby mohli hned k sobě, dbejte na to, aby tyto minimální váhy měli. Bohužel prodejci to často neví nebo na to neupozorní a tím ohrožují hlavně samičku (komplikace při březosti, porodu a kojení).

Činčily si mohou své kamarády vybírat. bohužel si někdy nesednou a nic s tím nenaděláte. Takže kupovat druhou činčilu ke své první je vždy trochu sázka do loterie: přijme ji, nepřijme? Proto je dobré mít v záloze náhradní řešení a klec.

Je lepší pořídit novou samičku samečkovi. Samečci nemají takové teritoriální cítění a spíš do své klece přijmou cizí činčilu.

Je lepší kupovat mládě k dospělé činčile nebo mládě k mláděti. Mláďata si na sebe obvykle hned dobře zvyknou. Malá činčilka (odebraná od rodičů ve věku 2 – 3 měsíců), umí vydávat zvláštní zvuky, které dospělým činčilám říkají „neubližuj mi“, jsem ještě miminko! Většina dospělých tyto zvuky respektuje a miminku neublíží.

Největší problém je dát dospělého samečka či samičku k dospělé samici. Ale i to se může zdařit, protože si činčily sednou.

Činčila, která žije celou dobu sama, hůře přijme partnera stejného pohlaví.

Rozhodnete-li se pro pár samec + samice, měli byste mít předem jasno, jak mláďata udáte a jestli máte na to podstoupit péči, kterou vyžaduje březí samice a následně mláďata. Lépe se udávají mláďata méně obvyklých barevných mutací. Také musíte mít k dispozici druhou klec- na možný odstav samečka po porodu nebo na pozdější odstav mláďat.

Nikdy se spolu nesmí pářit bílá + bílá a velvet + velvet kvůli letálnímu faktoru, kdy 25% mláďat zahyne před, při nebo až po porodu."

A úplně všechno pak zde ↓↓↓

Zdroj: http://www.cin­cilkyzvetrni.e­u/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=3&I­temid=4

samicek333

jestlio chcete mladý, tak samičku, pokud nechcete, tak samečka,ale myslím, že samička bude na seznamování lepší. Je mu 5 měsíců, takže je to ještě mládě a mohlo bx to fungovat…

ReHu

Souhlasím s terry.
Samečkové by se mohli prát a s nejvetší pravděpodobností budou,
Jsou to také šelmy.