Mia.F

Jak silnou elektrocentrálu potřebuji, aby utáhla 12× 55W úspornou zářivku a 700W topné těleso?

Potřebuji napájet benzínovou elektrocentrálou lampu s dvanácti kompaktníma úspornýma žárovkama (každá žárovka má 55 wattů) a takový ten foukací přímotop s digitálním ovládáním a 700W topným tělesem. Jak silnou elektrocentrálu si musím půjčit, aby mi to fungovalo?
Doplňuji:
Pro Dr.Axl:

  1. Je to skutečně úsporka 55W. OSRAM DULUX L 55W/954.
  2. Jedná se o jednu velkou lampu, ve který je 12 žárovek a všechny svítí najednou.

Nejlepší odpověď
anonym

  1. Zase tady někdo nepřemejšlí!! Úsporky 55W přece neexistují, max. na trhu jsou 25–27W. Nepopletla sis to snad s adekvátním světelným výkonem klasické žárovky? Pak by vycházel reálný cca 11–13W.
  2. To, co píšeš, tomu se říká tzv. instalovaný příkon na rozdíl od soudobého, jenž bývá 30–50%. Jinými slovy – přece nemůžeš být současně na všech místech, tudíž nesvítí všechna světla najednou.
  3. Přímotop má těžiště výkonu v topné spirále, což je přímá odporová zátěž, jejíž proudový náraz a náběhový proud je někde jinde než u motorů. Ventilátorek mívá mizivý příkon 30W.
  4. Projektant by ti na základě těchto kusých a nepřesných údajů nejspíš navrhl odborným odhadem nějakou kufříkovou, 1-fázovou, 230V EC, např. Honda P=1,2–1,5kW, ale vždy je lepší rezerva, přičemž 2 kW už není valný cenový rozdíl. Dají se pořídit i na Aukru, či různých bazarech.

(ad Hlada v diskuzi, máš oprávněnou připomínku, že udávaný příkon je nějaké prdítko, když i pitomej fén mívá 1,6 – 2 kW).
I ty nejmenší stolní teplovzdušné ventilátory mají 1 – 1,5 kW, nehledě k výhřevnosti v m3 (objem místnosti), pokud není jen na temperování, viz:
http://www.na­kupka.cz/bila-technika/teplov­zdusne-ventilatory/
Doplňuji:
K doplnění, pak je poněkud zavádějící název žárovka, když to je de facto adekvátní lineární zářivce (typová řada byla 20,40 a 60W, dnes nahrazovaná 18, 35 a 55W). Pak je ovšem součet světelného toku 57 600 lm, (odpovídající 3 ks stropních zářivkových svítidel 4×60W), to je jak nějaké pouťový světelný panel.
To vypadá jako výbava stánkového prodeje někde v exteriéru, či farmářských trzích (ale tam provozovatelé tržišť standardně zajišťují přípojky pro každý stánek, včetně základního osvětlení palubními svítidly do venkovního prostředí s krytím IP43?).

Zdroj: http://www.elek­trocentralyplus­.cz/benzinove-jednofazove-elektrocentra­ly/zipper-ste-2000iv-alternativa-ig2000

Další odpovědi
tom004

S rezervou 2,2 – 2,5 kW.
Doplňuji:
Třeba má svítidla osazená těmito.

http://www.jan­caeshop.cz/ob­chod/svitidla/za­rovky/usporna-zarovka-philips-master-pl-l-55w-840-4pin

jmhad

12×55=660+700 = 1360 což by mělo stačit na provoz.Ale je tam nutný nějaký startovací proud.Tu velikost ti tady asi nikdo neřekne.U ledniček je např 5 x větší. Pokud by to platilo i pro přímotop,tak tak bych potřeboval výkon 3,5 kW.To by mi stačilo i pro žárovky.

honza19hk

nejlépe tu vojenskou 40 KVa.......

Funna

2kW je málo…tohle nejde počítat 12×55, není odporový spotřebič…je to kompaktní zářivka a ta potřebuje předřadník…a pokud to nebude elektronický, tak odběr bude někde okolo 1,6kW, jenže je tu problém…je to kapacitní spotřebič..a ty vyžadují pro svůj zážeh přibližně 1,5 x vyšší výkon elektrocentrály a napájení takových spotřebičů vyžaduje pouze synchronní alternátor opatřený regulací…plus ještě to topidlo…takže to není tak jednoduché, jak to vypadá…
http://www.hon­dastroje.cz/e­lektrocentraly-pruvodce-vyberem.html
mě spíš překvapuje barva světla 954…tohle je ideální na dokonalé barevné podání…to je na stánek teda škoda .-))

tom004

Vím, že obojí existuje. Nejprve bych zapnul lampu, má podstatně vyšší odběr než celkových 660W. Po „naběhnutí“ (cca 3–5 minut), se odběr na těch 660W ustálí. Potom bych zapnul přímotop. Ten výkon centrály,který jsem udal by měl stačit.

anonym

Pokud se tedy jedná o reálné příkony, pak dochází k záměně pojmů, protože buď je „úsporná žárovka“ anebo „zářivka“ (ta má menší příkon už sama o sobě, takže u ní už není co uspořit).

Funna

copak je to úsporná zářivka??…podívej se do katalogu jakéhokoliv renovovaného výrobce zdrojů, nic TAKOVÉHO TAM NENAJDEŠ…takže to, čemu říkáš úsporná žárovka, je kompaktní zářivka..takže ty úvahy o příkonech jsou hodně zcestné…

Funna

opravuju…copak je to úsporná ŽÁROVKA???

tom004

S tím souhlasím. Největší binec v tom někdy dělají sami výrobci. U mého odkazu je to žárovka, u jejího zářivka. Jenom u těch zářivek těchto konstrukcí, je ten náběhový proud při zapnutí o dost vyšší než u těch „starých“. Oni fakt spoří až po pár minutách.

Hlada

Máš ty příkony správně? Úspornou žárovku 55 W nelze koupit. To je nějak moc a obráceně, přímotop s ventilátorem 700 W je málo.

Funna

šarjááá…co pořád máte s těmi úspornými žárovkami, to o čem mluvíte se jmenuje KOMPAKTNÍ ZÁŘIVKA…

Mia.F

Jedná se o zářivku OSRAM DULUX L 55W

tom004

A co tato? A ten přímotop 700W, bez ovládání mám doma.

http://www.jan­caeshop.cz/ob­chod/svitidla/za­rovky/usporna-zarovka-philips-master-pl-l-55w-840-4pin