EKSOT123

Jak si vysvětlit, že největší známý český granát se našel ve středověku?

A prý snad tenkrát bylo takových nálezů víc. Přitom tenkrát probíhalo jen nahodilé, spíš povrchové hledání, zatímco nyní už dlouhá desetiletí probíhá masívní průmyslová těžba, kdy se proplachují obrovská kvanta zeminy, tedy zcela nesrovnatelné hledání… a přesto se od té doby nic podobného nenašlo. Tedy oficiálně nenašlo, ale předpokládejme, že je to pravda. To mi přijde statisticky extrémně vyhrocené, i když možné. Také mě se běžně stává, že najdu něco skvělého hned v prvních minutách hledání (nemusí jít jen o kameny) a pak po dalších hodinách už skoro nic… jak se říká – první vyhrání s kapsy vyhání.

Granátů je spousta druhů, českými se myslí české pyropy. Sice pyropy ve světě jsou větší než naše, ale naše jsou nejlepší. Největší náš surový pyrop má být součástí řádu zlatého rouna uloženého v Drážďanech, s rozměry 35×25×18 mm a váhou 9,55 g. O něm, i o legendárním, avšak nedoloženém údajném obřím pyropu ze sbírky Rudolfa II. info např. zde:
https://ceske-diamanty.cz/Nej­vetsi_Cesky_gra­nat.asp

Odpovědi
Drap

Díky metodě,a technologii, kterou se průmyslová těžba těchto granátů, je nemožné, aby se tak velký granát našel. V případě že by tam takový či větší a i některé velké o něco menší, jsou zařízením vyřazeny a přesunuty do hlušiny. Zařízení je nastaveno hlavně na kameny o velikosti blízké průměru a tím o nejmenší a největší kameny přicházíme.

EKSOT123

Drap, dost by mě zajímalo, nakolik je tvoje informace spolehlivá. Jestli je to pravda, tak je to teda dost blbý.