Avatar uživatele
Registrovaný

Jak si mám vysvětlit katabolismus a anabolismus?

V chemii platí, že při vzniku vazeb se energie uvolňuje a při zániku vazeb se energie spotřebovává (na rozštěpení). Při katabolismu se ale podle dostupných zdrojů rozkládají látky (zánik vazeb), ale energie se uvolňuje a u anabolismu je to přesně naopak. Jak je to možné?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Neplatí...
Lepší formulace je, že se energie do vazeb ukládá.
Při rozpadu molekul(katabolismu) se tedy energie z vazeb uvolní. Naopak při syntéze látek(anabolismu) se energie do vazeb uloží a je potřeba ji dodat.

Dobrým příkladem je ATP, který slouží vlastně jako baterie. Probíhá u fotosyntézy nebo buněčného dýchání. Energie získaná ze světla nebo třeba z glukozy se použije na výrobu ATP, který tak přenáší energii v buňce a použije se třeba u výroby proteinů.

Jinak každá vazba má svoji vazebnou energii, která se dá spočítat a ta je potřebná k změně té vazby. Takže žádný proces není čistě ziskový nebo ztrátový, vždy je potřeba nějakou energii dodat(snižuje ji právě katalyzátor) a vždy se aspoň nějaká uvolní. Reakce se pak dělí podle toho jaké energie je víc - dodané nebo spotřebované.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

To, co platí v chemii nemusí platit v biochemii. Katabolismus a anabolismus jsou metabolické reakce v živých organismech, při nich dochází zejména ke změnám Gibbsovy volné energie. Chemická kinetika pracuje s chemickou energií, což je něco trochu jiného a závislosti jsou prostě jiné.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3289
Zlatý quentos 1446
Zlatý mosoj 1405
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1029
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 684
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.