archimedes

JAK SE ZMĚNÍ BOD TUHNUTÍ VODY 0 °C,JESTLIŽE JSOU VE VODĚ ROZPUŠTĚNY DALŠÍ LÁTKY (NAPŘ.SŮL KAMENNÁ) ?

JAK SE ZMĚNÍ BOD TUHNUTÍ VODY 0 °C,JESTLIŽE JSOU VE VODĚ ROZPUŠTĚNY DALŠÍ LÁTKY (NAPŘ.SŮL KAMENNÁ) ? KDE SE TOHO BĚŽNĚ V PRAXI VYUŽÍVÁ ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud máš na mysli eutektické směsi, což je voda a chlorid sodný je, tak se snižuje bod tání. Využití takovýchto směsí je nejenom na silnici ale i v metalurgii a sklářství.

Nejznámější použití eutektické směsi mimo metalurgii je solení silnic v zimním období. Voda má teplotu tání 0 °C, sůl neboli chlorid sodný ji má 801 °C. Nicméně po smíchání ve vhodném hmotnostním poměru (23,3% soli) klesne teplota tání směsi až na –21,2 °C, tedy osolená voda tuhne až při takto nízké teplotě. Při solení silnic se ovšem ani zdaleka nedosahuje tohoto eutektického poměru soli, proto teplota, do které prakticky solení funguje je cca –6 °C.

Využití ovšem nalézají eutektické směsi i v mnoha jiných oborech lidské činnosti. Například ve sklářství se do čistého křemenného skla, které má velmi vysokou teplotu tání přidávají látky na její snížení jako vápník, sodík, olovo atd.

Eutektický bod , nejnižší bod tání směsi dvou látek, které se vzájemně izomorfně nemísí a nevytvářejí při krystalizaci sloučeninu.

Další odpovědi
Bedy

V praxi se toho využívá právě třeba při posypu komunikací v zimě. „Slaná voda“ má bod tuhnutí níže…
Tam záleží na několika faktorech – kolik čeho tam je. To se asi víc dzvíte v nějakých chemických/fy­zikálních tabulkách.

annas

Otázky na olympiádu.

M.

Na domácí úkoly tu nejsme.