dudu

Jak se zachovat při nadměrném nasazení plodů meruňky?

Zahradničíme s oblasti, kterou sousedé pejorativně nazývají „opičí hory“. Přesto se nám díky uzavřené prostoře dvora exponovaného na jih docela úspěšně daří pěstovat tam papriky, rajčata,atd., ale též meruňky. Letos máme stromky obsypány přímo trsy plodů. Ač se teprve profilují, už nyní je zřejmé, že úrodu bude třeba buď racionálně redukovat množství nebo účinně skelet stromů podepřít. S tímto řešení – dilematem však zatím nemám zkušenost. Můžete prosím poradit?

Nejlepší odpověď
annas

Vím, že plody u jabloní a hrušní probíráme. Meruňky nemáme, jen ovalenou třešni, i když ji zahradník radikálně prořezal. Třešeň se samá stará mo množství.

Našla jsem vám , jak probírat meruňky. Postačí asi 10 cm od sebe, záleží ale na stáří stromu, odrůdě, k čemu jsou určené atd.

Podívejte se do odkazu.
http://www.na­seinfo.cz/zele­nina-a-ovoce/jak-postupovat-pri-probirani-ovocnych-stromu

Další odpovědi
Drap

Meruňka si to přebere sama, Pokud je to možné tak ji dopřát dostatek vláhy a hlídat zatížení jednotlivých větví, aby nedošlo k odlomení. V případě nadměrné zátěže podepřít, nebo vyvázat. Je to sice trochu práce navíc, ale vyplatí se to.

zjentek

Můžeš jak podepřít (on si to strom ještě „přebere a něco si ohodí“- letos odhodí min. pětinu, kvůli sucha), tak probrat. Já ti doporučuji to druhé. Jednak protřídíš méně kvalitní (poškozené, červavé) plody od „první jakosti“ a druhak se tak nepřipravíš o úrodu příští rok, jelikož letos je ovoce na stromech TOLIK, až to budí podezření, že napřesrok stromy vyčerpáním nenasadí… tedy bývá to u nich pravidlem, takže hrozí, že r. 2019 budeš mít třeba 5 žerstvých meruněk + třetinku meruňkovýho kompotu, pokud tě o ně nepřipraví třeba mrás ;)