independent

Jak se vytahuje plyn z kamene?

břidlicový plyn – metan, který se těží v US a jak to zatěžuje okolí?

Nejlepší odpověď
Meiry

Jelikož má těžkou prostupnost, tak je potřeba frakování (hydraulické štěpení) horniny. To vytvoří praskliny v hornině, díky kterým plyn dokáže uniknout. Dříve to probíhalo přírodní cestou, ale následkem dnešní moderní doby, dochází k přetížení pomocí moderních strojů. Zatěžuje především ovzduší, dochází k znečištění vody. Vypouští skleníkové plyny. Dříve si v US mysleli že jim těžba tohoto plynu pomůže, ale opak byl pravdou. Následek těžby bylo vypouštění většího množství metanu, než který by vypustily hlavní komponenty skleníkových plynů. Stále je to však menší množství než při těžbě uhlí.

Další odpovědi
Kepler

Jen upřesním: dopad na znečišťování ovzduší (skleníkový plyn) je zatím nejasný, různé studie si odporují (wiki). Největší nebezpečí je ve znečištění spodních vod organickými sloučeninami, které jsou přidávány do frakovací kapaliny. Kvůli tomu je např. zatím zablokována těžba břidlicového plynu v ČR. V USA se dnes takto těží víc než 1/3 zemního plynu.
https://www.na­zeleno.cz/ener­gie/jak-se-tezi-bridlicovy-plyn.aspx

mosoj

Zde je to pěkně popsáno.

https://www.na­zeleno.cz/ener­gie/jak-se-tezi-bridlicovy-plyn.aspx