Avatar uživatele
anonym

Jak se vyrábí zrcadlo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? iceT před 4824 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

Prvním zrcadlem zřejmě byla vodní hladina, kde lidé mohli pozorovat obraz svého okolí nebo také svůj “obrázek”. Někdy v 6. tisíciletí př. n. l. se objevují vyleštěné obsidiánové desky, které slouží jako zrcadla. Od 2. století př. n. l. se začínají vyrábět kovová zrcadla z leštěného bronzu. Tato zrcadla všeobecně používali staří Egypťané, Řekové i Římané. Řekové a Římané někdy za podobným účelem používali také leštěné stříbro.

Původní způsob výroby spočíval v pokrytí zadní strany skla sloučeninou rtuti a cínu. První pokus požít k tomuto účelu roztok stříbra provedl německý chemik Justus von Liebig v roce 1836. Postupně byly vyvíjeny různé způsoby výroby, závislé na způsobu redukce stříbrných solí do kovového stříbra. Dnes se používá roztoku dusičnanu stříbrného, který se vylije na povrch skla a nechá se působit asi 1 hodinu. Během té doby postupně dochází k redukci dusičnanu stříbrného na kovové stříbro. Tato vrstvička se osuší, pokryje šelakem a natře charakteristickou hnědou barvou. V poslední době se k výrobě zrcadel používá také hliníku, který má mj. tu výhodu, že lépe odolává korozi (oxidaci).

Zdroj: http://www.qu­ido.cz/objevy/zrca­dlo.htm

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
poa.li

Na obyčejné sklo se z jedné strany nanese neprůhledná vrstva. Když zkusíte tuto vrstvu z nějakého starého zrcátka odloupnou, zrcadlo bude v tom místě průhledné skrz…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek