zjentek

Jak se vymýšlejí nová slova?

Chtěl bych vymyslet nějaká pěkná slova, která ještě neznám… jak na to?
(Má to mít hlavu, patu a zvuk, takže žádný sněhánky atd.)

Nejlepší odpověď
quentos

Všelijak. Přidáním či změněním přípon či předpon již existujících slov, pozměněním již existujících slov, skládáním dvou či více existujících slov do jednoho, kalkem (doslovným překladem) cizího výrazu… možností je spousta.

Další odpovědi
anonym

Blbítko

Kepler

Náhodou sněhánky a quentosův přístup se mi moc líbí. Takže by mohly být třeba mrdéšť (mrznoucí déšť), nebo prdel (provaznická koudel). Pravda, to druhé není nové slovo, pouze nové homonymum.

agentpv

Něco z dětského tábora: zranil jsem se = „zrakvil“ jsem se
bolí mně hlava = bolí mně „hedka“ (z angličtiny hlava = head)

zjentek

Keplere, nominace za mrdéšť, od teď toleruju i sněhánky.

zjentek

..jinak, u nás právě mží, neboli mrdolí.

Kepler

Tak radši nechoď ven ať nenamrdneš!

zjentek

koubavit- termovit, kouzerant, tohle je moc jednoduchý, to chce něco originálního.

Kepler

Nad ním jsem přemýšlel jako o prvním, ale je to moc těžký a komplikovaný případ.

zjentek

Jestli mně tady nějakej mudr.c napíše „nauč se napřed ta, která už existují“, tak už se vážně neznám, dudu.