annas

Jak se u vás říká knedlíku, který doplňuje vepřovou pečeni a zelí?

Různá pojmenování svědčí o bohatství českého jazyka.

Uveďte prosím oblast.

Děkuji za vyplnění ankety.

Doplňuji:
Překvapilo mě, že nikdo z odpovídajících nezná pro knedlík výraz buchta. Podle jazykovědné mapy se má vyskytovat někde v oblasti jižních Čech.

Šiška se užívá na Hané, i když v hanáčtině se vyslovuje jako „šêškê(šêška)“ se širokým ê. Toto slovo a ještě „bôchtê“ patří k nejtěžším hanáckým slovům, pokud jde o výslovnost.

Ještě jednou děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
mosoj

knedlík

Jižní i Západní čechy knedlík.

Knedlík kynutý ( houskový), bramborový, chlupatý .
Doplňuji:
Buchta byla buchta, maková povidlová a pod. Nikdy jsem nic takového ani za mého mládí neslyšel a to se ještě běžně v rodině onykalo a říkalo mocli.

Další odpovědi
anonym

jiná odpověď

Vepřo- KNEDLO-zelo. Ve spojení (jak zní otázka) s vepřovou pečení a kysaným zelím, se jedná většinou o knedlík bramborový. Pokud je zelí hlávkové, tak může být i houskový knedlík. Všem druhům (houskový, bramborový, chlupatý, ovocný, švestkový…) se u nás říká knedlík.
Jižní Čechy.
Doplňuji:
Jsem z Jižních Čech a tady se „buchta“ říká něčemu, co připomíná bílou chlebíčkovou večku a peče se se před domácí zabijačkou a je třeba k výrobě jitrnic. Dnes hodně hospodyněk kupuje večky, ale stará poctivá škola (nebo škudlilky) pečou „buchtu“ doma.

anonym

knedlík

Sokolovsko:kne­dlík,občas klos(má být psáno ostré německé s),to jen výjimečně u starších lidí.

pusinka50

knedlík

Praha – knedlík. Jižní Čechy „knedlo vepřo zelo“

www

knedle (knedla)

Výlučně knedla, Brno a nejbližší okolí.

iceT

knedle (knedla)

když jsem byla ještě u rodičů,ta se u náš říkalo běžně šiška

huxa

knedle (knedla)

Doplňuji:
Jsem z jižní Moravy a tady od nikoho jsem ještě neslyšel říct něco jiného, než knedla :)

arygnoc

knedle (knedla)

knedla.
babička bola moraváčka, robila ich doma (housková knedla).
Doplňuji:
inak potom bramborový knedlík, chlupatý knedlík (chlupaté knedlíky), švestkové knedlíky, třešňové knedlíky.
ale housková knedla. A bola nielen ku vepřo-zelo, ale aj ku kačke (kachna se zelím).

Damiana

knedlík

Vepřová s knedlíkem nebo spojení knedlo-zelo-vepřo. Ale neslyšela jsem u nás, v Severních Čechách (rodiště) knedlíko-vepříko-zelíko.:-))) Ale také se tu dost říká knödel. Knedlík samostatně, hlavně s omáčkou.
V Praze slyším také knedlík, ale dost často i knedle nebo knedla (je tu hodně Moraváků:-)
V Západních Čechách (druhý domov:-) – knedlík.

T-ess

knedlík

jáára

knedlík

sevos

knedle (knedla)

Doplňuji:
Znojemsko

quentos

knedlík

Trutnov, Podkrkonoší

Drap

knedle (knedla)

Knedle . Ať už houskové, nebo bramborové.

nimecacek

knedlík

Doplňuji:
U nás teda knedlík.

zjentek

knedlík

těžká volba ..v okolí OV, OP říkáme knedlík, ale taky říkáme knedlo vepřo zelo, tak dávám knedlik ..pravý, vídeňský ,)
Doplňuji:
..ale má tam být knedlo, jak tak znova čtu tu otázku ..no co už ,)

Maljian

knedlík

Doplňuji:
Jsem z HK 🙂

LůcaDůcaPůca

knedle (knedla)

Doplňuji:
ale i knedlík

jížní čechy

alenad

knedle (knedla)

Doplňuji:
knedla , starší lidé ,
knedlík mladší
šiška říkáme bramborovému knedlíku do uzené , nebo vepřové polívky
Rožnov p.R.

FurbyStar

knedlík

julie90

knedle (knedla)

GM

knedle (knedla)

Matthew

knedle (knedla)

Doplňuji:
„já bych si dal guláš s pětima knedlama, ja?“

artbar

knedle (knedla)

anonym

O „buchtě“ jsem chtěla napsat sem do diskuze, ale dnes je velmi ztížená práce
s tímto serverem, takže se mi podařilo po několikerém pokusu pouze „doplnění“. Ach jo!

annas

Ad Bohemica. Pomáhám jedné dívence, má potvrdit, zda výrazy odpovídají dané oblasti.

Nejvíc šlo o buchtu.Takže možná v některém místě jižních Čech buchta = knedlík. U nás se také pekla obyčejná buchta do jitrnic, nebo se pojídala k omáčce. Ale jíst jako přílohu k zelí jsem nikdy neslyšela.

Šišky se říkají na Hané. Knedlík převažuje v Čechách, knedle na Moravě.

vagra

V části Slezska, se k vepřové pečeni a zelí, podává-halečka…

mosoj

Ještě jsem se ptal ženy, která pochází ze šumavské samoty. Jediné čím mně doplnila bylo to, že chlupatým knedlíkům říkali bosáky.

annas

Děkuji i Vaší manželce, že se „zapojila“ do ankety. Je vidět, že jiný kraj, jiné názvy. U nás se říká chlupaté knedlíky. Ty já miluji.

anonym

já ještě doplním mosoje a jeho ženu, u nás (Jižní Čechy) se říká tomuto typu bramborových knedlíků jako jsou chlupaté knedlíky a bosáky ještě i „klouzáky“. Jsou mezi tím jen malé rozdíly (v receptuře).