Avatar uživatele
Dmitrij

Jak se to říká správně?

Nějak mi to hlava nebere – vím, že se říká „žárlím na svou ženu“ nebo „žárlím na kolegy své ženy“. Má to tedy být „žárlím na svou ženu na její kolegy“?
Děkuji.

Doplňuji:
annas, mínil jsem právě tu 2. možnost

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, anonym, 1popelka1 před 4987 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Źárlit – významy:

  1. na milovanou osobu
  2. na někoho, koho milovaná osoba má nebo by mohla mít ráda.

Jsou možnosti, ale je mezi nimi významový rozdíl.

  1. žárlíte jen na ženu nejen kvůli kolegům, ale i kvůli komukoliv.
  2. žárlíte na kolegy, že obdivují vaši ženu, ale žena to třeba neví.

Nebo žárlíte na ženu i na kolegy?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

žárlivost je nadměrné ulpívání na určité osobě, obava z její ztráty kvůli náklonosti k jinému, … „žárlím na svou ženu“ je myslím správný tvar. Vůči kolegům patrně nadměrným ulpíváním a obavami o jejich ztrátu netrpíte 😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Bumbes

Když žárlím – tak to znamená, že závidím (a nepřeji) někomu pozornost od MÉ milované osoby. Byl bych spokojený, kdyby ta pozornost byla věnována pouze mně a ne té jiné osobě (třebaže to může být i společný přítel). Pokud se při žárlení člověk nechová patologicky, bývá to bráno jako důkaz lásky.
Jsou ale lidé, kteří umí žárlit i na přítele, že se baví s jinými přáteli, to už jsou chorobné projevy egoismu zralé pro psychologa.

Dá se žárlit například i na jiné atributy:
například na lepší pracovní zařazení, na lepší vztahy se spolupracovníky, dokonce i na lepší místo k sezení v autobusu…
Je to vlastně takový zvláštní druh závisti.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Dimitriji, takže žárlíte na kolegy své ženy.

Všechny varianty, které jste uvedl, jsou správné, ale jak jsem napsala, je mezi nimi určitý rozdíl.

před 4987 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek