Zuzka2000

Jak se skloňuje v němčině slovo Bankangestellte?

Dobrý den,
ve slovíčkách mám slovo r,e Bankangestellte (-n,–n) (ein -r). Nepochopila jsem, jak se má skloňovat v jednotném a množném čísle, pokud to bude úředník nebo úřednice. Pokud je to muž, je to der Bankangestellte nebo der Bankangestellter? Je to slabé podstatné jméno? Děkuji za odpověď
Doplňuji:
Chápu-li to správně, je v ženském rodě die Bankangestellte, der Bankangestellte, der Bankangestellte, die Bankangestellte, v množném čísle die Bankangestellten, der Bankangestellten, den Bankangestellten, die Bankangestellten a v mužském rodě der Bankangestellte, des Bankangestellten, dem Bankangestellten, den Bankangestellten, ein Bankangestellter, eines Bankangestellten, einem Bankangestellten, einen Bankangestellten a v množném čísle die Bankangestellten, der Bankangestellten, den Bankangestellten, die Bankangestellten?

Nejlepší odpověď
quentos

Začnu odzadu: ano, toto podst. jm. podléhá slabému skloňování. To „ein -r“ v závorce však znamená, že s určitým členem bude der/die Bankangestellte, ale s neurčitým (zmíněné „ein“ v závorce) v muž. rodě bude „ein Bankangestellter“.
Doplňuji:
ano, vypsáno to máte např. zde (i bez Bank- se „Angestellte“ skloňuje stejně): http://de.wik­tionary.org/wi­ki/Angestellter

ivzez

Doplním Quentosovu odpověď:

Der/die Angestellte je zpodstatnělé přídavné jméno.
Píše se s velkým počátečním písmenem jako podstatné jméno,
ale skloňuje se jako přídavné jméno (po čl. urč., neurč. …).

Skloňování se podobá slabému skloňování.
Slabě se skloňují pouze podstaná jména mužského rodu,
pouze životná podstatná jména a pouze některá.

Před Wiktionary doporučuji dát přednost Duden:
http://www.du­den.de/suchen/d­udenonline/Ban­kangestellte