Avatar uživatele
jjj123456789

Jak se rusky řekne Vstávej, strano ohromná?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gagaga před 3380 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

ВСТАВАЙ СТРАНА ОГРОМНАЯ!!!

Přímo z ruské stránky, СОДЕРЖАНИЕ ПЕСНИ „ВСТАВАЙ СТРАНА ОГРОМНАЯ“

http://2009-da.livejournal­.com/108047.html
Doplňuji:
Nikdo není neomylný, ale někdo je víc viditelný…

Nebylo třeba, abych se omlouvala. Tazatel vložil nepřesnou otázku, neupřesnil, kterou stranu myslel.

Uvědomila jsem si dodatečně, že české slovo „strana“ má podle PSJC 13. významů. Jedním z nich je prostor, končina, země. Shoda s ruštinou.

Takže překlad byl z tohoto pohledu správný. Otázka má být jednoznačná, aby nepřipustila jiný možný výklad.

více diskuse

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
isteron

Odpoveď byla označena jako užitečná

Strana je v ruštine krajina, chceš politickú stranu,partiju alebo krajinu ,

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?jjj123456789 Nahlásit


Avatar uživatele
Funna

cituješ text ruské vojenské písně Svatá válka (Священная война)…jenže v tomto případě není „strana“ strana (ani politická, ani světová), ale země…překlad – stávej, ohromná země…
takže to co napsala annas je blbost… (no hlavně, že má dva palce)…strana se samozřejmě přeloží jinak, záleží o jakou stranu (význam slova v češtině) se ti jedná…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
verka

Vstavaj strana narodnaja, je v textu, ohromná by byla ogromnaja!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

súhlas s funna (i s jej kritikou palcovačov):

СТРАНА – krajina
партия – strana
политическая партия – politická strana.

;-Q

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
pusinka50

Strana, ve smyslu „země“, ve smyslu tvé otázky „Vstávej země ohromná“, se řekne rusky tak, jak napsala annas, čili ВСТАВАЙ СТРАНА ОГРОМНАЯ. Kde СТРАНА je chápána jako pojem pro „Zemi, stát, území“.

Vy všichni rozebíráte nerozebíratelné, myslím, že z otázky je jasné, jakou „stranu“ tazatelka myslela a že tím byla myšlená jakákoliv průmyslová země.

Vůbec nechápu tuhle všechnu diskuzi a odpovědi, kde se bavíte o něčem, o čem nemáte zřejmě ani ánunk, tím narážím na znalost ruského jazyka

před 3379 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
jjj123456789

Zaprvé, jsem tazatel, ne tazatelka. Zadruhé. Stranu jsem myslel ve smyslu politické strany.

před 3378 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

Pardon. Někdo tu má různé nicky, aniž to odpovídá jemu pohlaví. Ale rozčilily mě reakce. Tak jsi měl dotaz upřesnit v doplnění otázky. Strhnul jsi tu úplně nesmyslnou debatu. Příště své otázky formuluj lépe!!!

před 3377 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad pusinka50. Bohužel, jeho otázky jsou vždy nepřesné, často nesmyslné. Nejdu mu o to, aby se něco dověděl …

Zajímalo by mě, co má z češtiny.

před 3375 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Jako obvykle nepřesná otázka. Je třeba znát i jiný význam slova, to nebylo z dotazu poznat.

Strana v češtině má 13 významů podle PSJC. Nejde jen o potlitickou stranu, ale i o význam prostor, končina, země.

Není na světě té strany = země, krajiny.

před 3377 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Funna

za prvé nevím co to je PSJC…píšeš s diakritikou a oháníš se češtinou nedokážeš napsat Č?…a pokud máš na mysli ten netový, který je opravdu PSJC, tak tam nic o straně jako o zemi není…a hesel je tam jen 12 a jak na potvoru tam ta tvoje strana krajina není…fakt divné…

před 3374 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

pro nase "kritiky " ..co se tyka palecku an…
tak ja napisi za sebe..protoze se citim opravnene i ja, jako potrefena husa..
tak ja za sebe : ja nectu ani otazky, ani odpovedi mych " oblibenych " uzivatelu a nikdo..opakuji NIKDO me nebude diktovat komu, proc..za co..kdy a koho boduji..
kritizovat a ukrivdene ( mozna i zavistive ) si pritakavat muzete jak chcete, ale u me se to mine ucinkem..
tak asi tak
:p
potrefena husa -iv-

před 3380 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
johana 56

  • iv-

hlásím se k potrefeným a souhlasím,jako vždy pouze sama za sebe (příspěvky čtu).Řeší se rodinné i mezinárodní vztahy a pronlémy,ateisté vs věřící,kapitalisté vs komunisté,chudí vs bohatí apod.Je zajímavé,že jedno jediné slovíčko nebo odlišný názor dovede rozputat velkou domácí válku.Občas mám dojem,že k veřejnému (většinou neopopodstatněnému, zbytečnému a znevažujícímu) pranýřování chybí už jen to kamení…

před 3377 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

1 000 jinejch, priblblejch, hloupejch otazek i odpovedi.., ale " cihajici " si vzdycky i mesic cihaji jen a jen na tu an..
a moje otazka po 2 letech je : proc asi ??
:)
ja vzdycky pisu an..: an., ja Vam zavidim, ze Vam lidi zavidi..maji totiz co..
me nezavidi nikdo nic.. ;(

  • iv-

před 3380 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

  • iv-, i múdry schybí. :p

;-Q

před 3379 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

:p
ary, me ani tak neslo o tu an..jako o me samotnou
:)
ze jste si " pritakavali " ..neco na ten zpusob..a blbecci boduji ..
neee…vubec nejsem vztahovacna :)

P.S. ale kdyz nad tim tak premejslim, tak me asi slo opravdu vic o tu an., jak o me :)
to ja jsem jak bejk na cervenej hadr.., kdyz na ni nekdo neco furt ma :)
ary..kolikrat tolik lidi boduje vsechny " okolo "…i za blbosti, jen tu jedinou an. spravnou odpovedneoboduje
ale me to je jedno..at si kazdy boduje jak uzna za vhodne..davam to jako priklad
Vy jste ale chytrej chlap…vite sam o co jim jde…
o nominacich ani nemluve

nekdo poklada snad i otazky jen kvuli tomu, aby ji mohl ponizit ..
to je muj nazor..

Vas obdivuji, kdyz Vas vidim v nekterych diskuzich..me by to uplne vysililo..vyz­dimalo..

ale jinak plati porad :-*
ok ?
:)

  • iv-

před 3379 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

„aj múdry schybí“ som myslel na vás obe – i ann i vás :DD

no a tie pusinky sú vzájomné. 😉

;-Q

před 3379 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

ooooo ! ary..tim tedy myslite, ze i ja jsem " mudra "
? :) to me totiz jeste nikdo v zivote nerekl ..a to mi bude za mesic 49 :(

ALE : pred 2 lety jsem byla tady ( D ) v lekarne..a chtela jsem neco na soustredenost..a vysvetlovala jsme to lekarnici nejak tak, ze v hlave nemam nic, ale ze bych v ni neco mit chtela…a ona se na me tak podivala a rekla : Vy v te hlave nemate malo..Vy tam toho naopak mate ZU VIEL !!
a ja : ZU VIEL ??? no, to sem k vam budu chodit casteji, to mi jeste nikdo nikdy nerekl :)

před 3379 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

:DD

před 3378 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek