L_85

Jak se řeší DPP (výdělek nad 10 tis. hrubého), když jsem zároveň v evidenci ÚP (podporu ani nic jiného nepobírám)?

Musím DPP někde hlásit, něco později doplácet, apod.? Prohlášení k dani jsem podepsal.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Tak to máš hochu trochu průšvih!
Na ÚP musíš nahlásit nejpozději v den nástupu. Počítej s tím, že tě vyřadí pokud jsi nenahlásil a to bez pardónu.
Jinak pokud jsi na ÚP, můžeš si vydělat na DPP maximálně 1/2 minimální mzdy, což činí 4950,Kč hrubého měsíčně. Pak zůstáváš v evidenci a zdravotní pojištění za tebe platí ÚP. Pokud si vyděláš byť jen o korunu více, vyřadí tě ke dni sjednání DPP a ty si platíš zdravotní pojištění.
Na ÚP jsi určitě byl poučen o oznamovací povinnosti.

Další odpovědi
ivzez

Nehledejte, jak to obejít a DPP na ÚP co nejdříve nahlaste. Zaměstnavatel za Vás musí odvést sociální a zdravotní pojištění, úřady jsou propojeny, ÚP, se to dozví i bez kontroly u zaměstnavatele…

L_85

To jsem bohužel očekával. ☹ Tak jinak; bude to zaměstnavatel ÚP hlásit nebo má ÚP šanci to nějak zjistit, že jsem zaměstnán na DPP?

JájsemRaibek

Tak hlásit to zrovna nebude, ale chodí kontroly. No a takových „vykuků“ co si mysleli, že o nic nejde tu už bylo.
Pokuta je dost mastná a může následovat i soud. Ale je to tvé rozhodnutí.
Osobně bych se nechal vyřadit, platil bych si pojištění (ZP) něco kolem 1300 měsíčně a měl bych klid.

L_85

Dobře, tak ještě jinak; jak na to mohou přijít, kontrolou na pracovišti či kontrolou v sídle firmy? Jiným způsobem ne?