Porkman

Jak se označují různé půltóny ve stupnici typu do, re, mi, fa, sol, la, si, do?

Hraji na trubku už třináctým rokem a mám v plánu odjet do Walesu, kde chci hrát v kapele, jenže se tam noty neoznačují klasickým českým způsobem.
Poradíte mi prosím jak se to označuje?

Nejlepší odpověď
cochee

Jako bývalý hudebník jsem si to teď sám musel najít, viz Zdroj: – v podstatě (ovšem situace je ve skutečnosti o dost komplikovanější – to viz ten Zdroj:) u nás obvyklejší označování C, D, E, F, G atd. a příslušné půltóny C#/Cis/Des/D♭ jsou přímo názvy not podle jejich výšky (čili frekvence tónu), připomenu k tomu ještě naši odlišnost – nota zvaná u nás H se ve většině ostatního západního světa označuje B – zatímco do re mi fa sol atd. se vztahuje k tónině, ve které je skladba složena – je li skladba v C dur (v cizině: C Major nebo Cmaj), odpovídá C=do, D=re atd., je-li skladba v např. A dur, odpovídá A=do, H=re, Cis=mi (a Fis=la) (zde rovněž odlišnost: naše si = v cizině ti). To je systém „pohyblivého (moveable) do.“ Avšak existuje i systém „fixního (fixed) do“ (pravděpodobně méně často používaný), kde to do re mi fa sol atd. odpovídá stabilně C, D, E, F atd., nezávisle na použité tónině, tam ale právě je ve Zdroji: neosvětlený zádrhel, jak je to s pojmenováním půltónů.

Zdroj: https://oldti­memusic.com/abc-vs-do-re-mi/